Ženy jsou nejvíce nedoceněným lidským kapitálem na světě

Dosavadním tempem se příležitosti žen dorovnají těm mužským za 132 let, říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup

Ženy jsou nejvíce nedoceněným lidským kapitálem na světě
Jaroslava Rezlerová | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Ženy jsou nejvíce nedoceněným lidským kapitálem na světě. V Česku je nejvíce trápí nerovné odměňování a to, že pro ně zaměstnavatelé nedělají dost. Cítí se proto vyhořelé, nedoceněné, podhodnocené. Vyplynulo to z rozsáhlého mezinárodního šetření personální agentury ManpowerGroup.

Největší brzdou rovnocenné kariéry žen a mužů je pak přístup k výchově a péči o dítě. „O děti v Česku pečují převážně ženy, které zůstávají velmi dlouho na rodičovské dovolené. Během ní není příliš zvykem být stále v kontaktu se zaměstnavatelem a toto funguje oboustranně. Automaticky to ale není důvodem ke zkrácení rodičovské. Důležité je dát ženám možnost volby. Zabezpečit kapacity v předškolních zařízeních a podporovat zkrácené a flexibilní úvazky,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup, která stojí rovněž v čele Asociace poskytovatelů personálních služeb.

Průzkumy ukázaly, že během pandemie covidu-19 mnoho žen odešlo z trhu práce. Ne všechny se dosud vrátily zpět…

Každý rok sledujeme analýzu Světového ekonomického fóra nazvanou Global Gender Gap Report, podle které se rozdíly mezi muži a ženami sice dlouhodobě globálně snižují, ale v posledních dvou letech k došlo k výraznému zpomalení trendu. V roce 2020 platilo, že k dosažení úplné genderové rovnosti bude při zachování dosavadního tempa snižování nerovností potřeba sto let. Nicméně horší zprávou je, že pandemie přispěla ke zpomalení tempa zvyšování rovnosti a meziročně došlo pouze k nepatrnému posunu globálního skóre ze 67,9 na 68,1 procenta. To znamená, že touto rychlostí by k úplnému vyrovnání příležitostí došlo až za dalších 132 let.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit