Ženy versus muži. Mzdová nerovnost se snižuje, není za ní jen nespravedlnost

Muži v české populaci víc pracují, víc vydělávají a mají větší vliv na veřejný život. Zato ale dřív umírají

Ženy versus muži. Mzdová nerovnost se snižuje, není za ní jen nespravedlnost
V roce 2021 policie v Česku stíhala téměř 33 tisíc lidí. Z toho muži představovali celých 27 tisíc případů. | Profimedia.cz

Kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová zvolila za jedno z hlavních témat své předvolební kampaně nerovnost pohlaví v Česku. U kandidátky-ženy to není překvapivé; v české společnosti rozhodně je co kritizovat.

V debatě o (ne)rovném postavení žen a mužů v české společnosti ale zároveň často znějí zkreslené, či přímo scestné argumenty. Typickým příkladem je debata kolem takzvaného „gender pay gap“, tedy rozdílu mezi mzdami a platy obou pohlaví. Ten má mnohem komplikovanější vysvětlení, než že zaměstnavatelé odírají méně průbojné ženy a za stejnou práci jim platí méně než mužům.

Zároveň ale platí, že zásadní rozdíly v mnoha oblastech života obou „genderů“ skutečně existují a nejsou vždy opodstatněné. Například zastoupení žen ve veřejném životě je v Česku stále žalostné a dominance mužů drtivá. Útěchou pro ženy asi nebude ani fakt, že obecně žijí déle než jejich protějšky.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit