Komárkova velká hra, se Sazkou míří na Wall Street

Další český miliardář si jde pro miliardy na jednu ze světových burz. Karel Komárek míří se svou loterijní skupinou Allwyn rovnou na tu nejslavnější do New Yorku.

Komárkova velká hra, se Sazkou míří na Wall Street
Karel Komárek | foto KKCG

Po Eurowagu Martina Vohánky a Avastu Pavla Baudiše a Eduarda Kučery, jejichž akcie se obchodují v Londýně, míří na západní akciový trh také miliardář a majitel skupiny KKCG Karel Komárek. Ten se již před časem pustil do velkého globálního tažení se svou loterijní skupinou Sazka, kterou dnes zastřešuje nový anglický brand Allwyn Entertainment. 

Tato skupina vznikla na základech loňského spojenectví s americkým investičním fondem Apollo Global Management. Ten do herní skupiny napumpoval přes třináct miliard korun. Tím ale Komárkovy čáry s lukrativním hazardním byznysem nekončí. Akcie skupiny Allwyn Entertainment chce v průběhu letošního roku nabídnout investorům na nejslavnější burze v New Yorku. 

Pro tuto metu se spojil s americkými ostřílenými finančníky ze společnosti Cohn Robbins Holdings (CRH). První ze zakladatelů a šéfů společnosti Gary Cohn je místopředsedou představenstva IBM, někdejším šéfem Goldman Sachs Group a také ekonomickým poradcem bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Druhý, Cliff Robbins, je ve světě velkých peněz na Wall Street přes 35 let, pracoval třeba ve vedení slavného fondu KKR nebo General Atlantic (fond v Česku známý hlavně díky vstupu do firmy Kiwi). Společnost Cohn Robbins Holdings založili zhruba před dvěma lety a do loňského září od investorů získali 828 milionů dolarů. 

Američané by Komárkovi měli připravit půdu pro vstup na burzu (Komárek technicky vstoupí do jejich společnosti, která už na burze kotovaná je) a zároveň se zavázali upsat akcie za padesát milionů dolarů z celkové výše úpisu, který má překročit 350 milionů dolarů. Hodnota sloučené společnosti má činit zhruba 9,3 miliardy dolarů (téměř 200 miliard korun). Akcionáři CRH mají mít možnost upisovat za zvýhodněnou cenu. 

Současní akcionáři společnosti Allwyn by měli mít po spojení ve společnosti podíl přibližně 83 procent. Žádný nový akcionář by bezprostředně po transakci neměl ve firmě vlastnit více než pět procent. 

„Vstup na burzu v New Yorku je další kapitolou v historii společnosti Allwyn a je výsledkem společných úspěchů, z nichž budou těžit hráči, komunity i investoři. Předpokládáme, že firma dosáhne atraktivního růstu příjmů, zisku a volných peněžních prostředků, a vytvoří tak pro investory atraktivní dlouhodobou hodnotu,“ uvedl Karel Komárek. 

„Díky vstupu na burzu bude mít společnost Allwyn možnost rozšířit svůj úspěch na více trhů, získat lepší přístup ke kapitálu, a snáze tak financovat příležitosti k rychlejšímu růstu. Allwyn je úžasná firma a já jsem velmi hrdý na to, že globální investoři budou mít možnost podílet se na jejím dalším růstu,“ dodal. 

Vstupenka na Západ 

Kouzla se zahraničním kapitálem mají pro Komárka jasný důvod. V první řadě chce využít příznivých podmínek na trhu, které mu mohou rychle pomoci zhodnotit jeho dnes zcela klíčovou investici. A zadruhé mu přítomnost mazáků z Wall Street výrazně pomůže otevřít dveře na trhy západní Evropy a Spojených států. Aktuálně se snaží prosadit v lukrativním tendru na provoz britské Národní loterie

Právě na konzervativních trzích a v neméně konzervativním odvětví mu nálepka nečitelného miliardáře z Východu příliš nepomáhá. Ředění jeho pozice velkými byznysovými jmény mu tak může pomoci tento handicap odstranit.  

Transakci již jednomyslně schválila představenstva společností Allwyn i CRHC. Potvrdit ji ještě musí akcionáři CRHC a regulační orgány. Uzavřena by měla být ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Firma Allwyn provozuje loterie v Česku, Itálii, Rakousku, Řecku a na Kypru. Firma očekává, že v roce 2022 dosáhne zisku EBITDA ve výši přibližně 810 milionů dolarů, tedy asi sedmnáct miliard korun. 

Někdejší král moravských naftových polí Komárek se začal měnit v krále loterijního na konci roku 2011. Tehdy vykoupil českou loterijní jedničku Sazka z konkurzu společně se skupinou PPF. Později k ní přidal společnost OPAP v Řecku a následovaly další země. Symbolicky právě s následníky Petra Kellnera se Komárek může brzy přetahovat o titul nejbohatšího českého podnikatele. Pokud mu tyto rozsáhlé globální operace na kapitálových trzích společně s úspěšnou expanzí (třeba do Británie) vyjdou, bude pomyslný trůn českého byznysu skutečně blízko.