Po Komárkovi i Vítek. Realitní magnát se spojil s americkými fondy Apollo

Dva ze tří nejbohatších Čechů – Radovan Vítek a Karel Komárek – mají od tohoto týdne společné víc než dravý obchodní styl. Oba se ve svých klíčových firmách spojili se stejným investorem, americkým obřím fondem Apollo.

Po Komárkovi i Vítek. Realitní magnát se spojil s americkými fondy Apollo
Radovan Vítek | foto Michal Šula / CNC / Profimedia

V případě skupiny CPI Property Group (CPIPG) jde o obchod za 300 milionů eur, tedy asi 7,6 miliardy korun. Za tuto sumu získá do konce roku 2021 americký fond Apollo balík nově vydaných akcií, které budou odpovídat 5,5 procenta realitní skupiny. Američané tak tímto obchodem celou CPIPG ocenili na 5,4 miliardy eur, v přepočtu 137 miliard korun. Jako první na významný obchod upozornily Hospodářské noviny.    

Také Vítek, zakladatel a většinový vlastník CPI, do skupiny napumpoval nové peníze, když aktuálně upsal přes 243 milionů nových kmenových akcií CPIPG v ceně 0,616 eura za kus. Touto transakcí navýšil kapitál CPIPG o dalších 150 milionů eur. Po této operaci drží ve skupině podíl 93,9 procenta (po dokončeném vstupu Apolla se mu sníží k 90 procentům). Vítek navíc navyšoval kapitál firmy o 100 milionů eur už letos v září. Celkem tak realitní skupina v druhé polovině roku získá od Radovana Vítka a fondů Apollo nový kapitál v celkové výši 550 milionů eur.

„Výnosy z úpisu nových kmenových akcií využijeme k akvizicím a snížení míry zadlužení. Je to příležitost, jak pokračovat v růstu za současného zachování našeho konzervativního finančního profilu,“ uvedl v nočním prohlášení pro investory finanční ředitel CPI Property Group David Greenbaum.

Pro realitního magnáta Vítka jde o zásadní operaci, která mu má pomoci s další expanzí, snížením zadlužení i s posílením jeho reputace. Vítek a jeho CPI v minulosti čelili pochybnostem o dalších neviditelných vlastnících skupiny. Sám Vítek má navíc pověst muže, s nímž to jeho společníci nemají jednoduché a většinou odchází ve zlém.

Tyto přívlastky se v posledních letech například přetavily do vyhrocených soudních sporů s někdejšími uhlobarony Markem Čmejlou a Jiřím Divišem. Ti nicméně se svými mnohamiliardovými nároky u soudů ve Spojených státech zatím neuspěli.  

Vstupem renomované investiční společnosti Apollo Global Management, která patří s objemem spravovaného majetku přes 455 miliard dolarů k největším hráčům na světě, do CPI může Vítek ze svého stínu konečně vystoupit. Navíc tím získává mocného a bohatého spojence pro byznysové aktivity v různých koutech světa. Podobně jako loni Karel Komárek, který s fondy Apollo chystá globální expanzi své loterijní skupiny Sazka.