Komárek se spojí s Američany, ze Sazky má být globální lídr

Sazka se spojí americkým fondem Apollo Global Management. Američané do nové společnosti vloží půl miliardy eur.

Komárek se spojí s Američany, ze Sazky má být globální lídr
Sazka, ilustrační foto | Shutterstock.com

V týdnu, kdy se v Česku bouřlivě přetřásá výrazné zvýšení daní na číselné loterie, dotáhl Karel Komárek, majitel loterijní skupiny Sazka, do zdárného konce obchod globálních rozměrů. Sazka Group se spojí s obřím americkým fondem Apollo Global Management a společně vytvoří novou střešní skupinu Sazka Entertainment AG. 

Američané do nově vzniklé společnosti vloží 500 milionů eur, tedy asi 13,2 miliardy korun, Komárek celou Sazka Group, tedy loterijní společnosti v Česku, Řecku, Rakousku, Itálii a na Kypru. Převážná část z investice fondů Apollo bude využita na financování akvizic a růstových příležitostí v Evropě a v Severní Americe se zaměřením na loterie. Vlastní kapitál – takzvaná equity value – společnosti Sazka Entertainment bude po této transakci činit 4,2 miliardy eur, tedy zhruba 111 miliard korun.

Přesné podíly strany v tiskové zprávě nezveřejnily, podle uvedených hodnot se dá ale odvodit, že podíl amerických investorů v nové společnosti bude jen mírně překračovat deset procent.

„Vstupujeme do nové éry podnikání a toto investiční a strategické partnerství naplňuje naše dlouhodobé plány na expanzi. Jsem rád, že po řadě setkání s nejvýznamnějšími investičními fondy světa jsme se nakonec dohodli na partnerství právě s fondy Apollo. Věřím, že zájem jednoho ze světově největších alternativních investičních manažerů a předních investorů v herním průmyslu o skupinu Sazka Group potvrzuje její hodnotu i správnou strategii, stejně jako oceňuje skvělou práci celého managementu skupiny,“ uvedl v prohlášení miliardář a jediný vlastník skupiny KKCG Karel Komárek s tím, že společně se silným americkým investorem se pro Sazce otevírá další prostor pro investice jak v Evropě, tak v USA a případně i v dalších regionech. 

„Nadále se přitom budeme zaměřovat na loterie a doplňkovou herní vertikálu. Jsem přesvědčen, že herní průmysl je do budoucna jedním z nejperspektivnějších odvětví vůbec. A Sazka Group aspiruje na to, být na tomto poli globálním hráčem. Věřím, že s podporou od fondů Apollo bude můj tým schopen posunout naše podnikání na další, vyšší úroveň,“ dodal Komárek. 

Investiční společnost Apollo je předním globálním alternativním investičním manažerem s pobočkami po celém světě od New Yorku po Tokio a spravuje kapitál v celkové hodnotě zhruba 433 miliard dolarů. A to v úvěrových fondech, fondech private equity a v nemovitostních fondech.

„Společnost Sazka má velmi úspěšnou historii jak organického, tak anorganického růstu. Jsme přesvědčeni, že tato investice spolu s naší sektorovou expertizou a vztahy, které máme v oboru, pomohou současnému manažerskému týmu naplnit růstové plány nejen v Evropě, ale i v globálním měřítku,“ doplnil James Kim, partner společnosti Apollo, který má na starosti investiční operace v Evropě. 

Firmy uvedly, že transakce je podmíněna podmínkami obvyklými při uzavírání podobných transakcí, včetně souhlasu regulačních orgánů. Její dokončení se očekává v roce 2021. Není zřejmé, zda parametry obchodu může ještě ovlivnit současná debata o vyšším zdanění loterií v Česku. Na stole je totiž návrh poslance Pavla Bělobrádka, který prosazuje zvýšení daně pro číselnou loterii ze současných 35 na 55 procent. Návrh míří hlavně na Sazku, který je domácím zcela dominantním hráčem s podílem na trhu přes 90 procent. Pokud by zvýšení daně prošlo, hodnota české Sazky by se výrazně propadla. 

Pokud už je obchod dotažený a jeho podmínky neměnné, Komárkovi se povedl podobný kousek jako v případě cestovní kanceláře Fischer, kterou stihl prodat těsně před vypuknutím globální virové krize.