ČNB zvýšila úrokovou sazbu na pět procent. Je nejvyšší od roku 2001

Bankovní rada České národní banky dnes ve snaze zkrotit rostoucí inflaci opět zvedla základní úrokovou sazbu. Zvýšení o 0,5 procentního bodu na pět procent ji tak dostalo na nejvyšší úroveň od roku 2001.

ČNB zvýšila úrokovou sazbu na pět procent. Je nejvyšší od roku 2001
Rostoucí inflace vyprovokovala radu ČNB k dalšímu zvýšení sazeb | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Ekonomové dnešní rozhodnutí ČNB očekávali, centrální banka sazby kvůli inflaci zvyšuje již poněkolikáté v řadě. Guvernér ČNB Jiří Rusnok přitom uvedl, že centrální banka je připravena ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat, jelikož obnovení cenové stability je naprostou prioritou. Inflace dosáhla v únoru 11,1 procenta a podle Rusnoka dále poroste a zůstane velmi vysoká i po zbytek letošního roku (v České televizi 20. března uvedl, že inflace může vystoupat až na úrovně kolem 13 a 14 procent).

Vysoká inflace a také válka na Ukrajině zároveň podle šéfa ČNB sníží očekávaný ekonomický růst Česka – koncem letošního roku může klesnout až k nule, uzavřel skeptické vyhlídky české ekonomiky Rusnok.

Rizika a nejistoty vývoje odhadovaného v aktuální únorové prognóze ČNB jsou podle guvernéra znatelně proinflační, a to zejména v krátkodobém horizontu. „To oproti stávající prognóze vyvolává potřebu výrazně přísnější měnové politiky, a to zřejmě po delší dobu,“ uvedl Rusnok.

Upozornil, že ČNB se rozhodla prozatím částečně odhlížet od prvotních cenových dopadů spojených s válkou na Ukrajině. „Na sekundární dopady těchto tlaků měnová politika reaguje a reagovat bude, což v delším období zajistí návrat inflace k dvouprocentnímu cíli,“ řekl.

Podle Rusnoka je centrální banka také nadále připravena reagovat na nadměrné výkyvy kurzu koruny, které by narušovaly devizový trh nebo ohrožovaly cenovou stabilitu v Česku. Na počátku března ČNB oznámila, že začala intervenovat na devizovém trhu proti oslabování koruny. Naposledy centrální banka intervenovala na devizovém trhu v rámci kurzového závazku v letech 2013 až 2017. Tehdy působila proti posilování koruny a kurz držela kolem 27 korun za euro.

„Současný ekonomický vývoj vykazuje stagflační trend, což je obecně pro centrální banky nepříjemné dilema. Nicméně v situaci s velmi nízkou mírou nezaměstnanosti v tuzemské ekonomice se ČNB rozhodla klást prozatím důraz na boj s inflací a obavy týkající se podvázání růstu ekonomiky jsou prozatím na druhé koleji," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Dodal, že další zvyšování úrokových sazeb již zrychlování inflace v letošním roce nezvrátí.

„V tuto chvíli naše prognóza ukazuje dosažení vrcholu úrokových sazeb na 5,5 procenta v květnu a začátek jejich poklesu od začátku příštího roku," řekl analytik Komerční banky Michal Brožka. Nejistota je podle něj ovšem vysoká. „Na jednu stranu zde jsou rizika oslabení ekonomiky, ale současně prozatím nepolevující inflační tlaky,“ dodal.