Kéž bychom se pletli

Depresivní nálada v ekonomice je zpět, ozvláštněná o akutní strach z dvouciferného cenového skoku.

Kéž bychom se pletli
ČNB zareagovala na extrémní tlak na mzdy o něco později, než bylo žádoucí, ale snaží se to dohnat razancí a dělá dobře. | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Přemýšlíte koncem roku, kam se bude ubírat ekonomika v tom dalším a jaký to bude mít vliv na váš byznys i běžný život? Vsaďte si radši Sportku. Pravděpodobnost, že se trefíte, bude zhruba stejná. A nemůže za to zdaleka jenom pandemie a od ní odvozované události.

Stačí se podívat do rok starých prognóz respektovaných institucí. Například ČNB na konci roku 2020 předpovídala, že inflace bude ve čtvrtém čtvrtletí dalšího roku na úrovni 2,2 procenta a bude klesat pod dvouprocentní inflační cíl, HDP za celý rok 2021 vzroste o pouhých 1,7 procenta a na předpandemickou výkonnost se ekonomika nedostane ani v roce 2022, a tudíž podstatně ochladne pracovní trh.

V létě už to vypadalo zase jinak. Růst ekonomiky měl být slušných 3,5 procenta a inflace na průměrných meziročních třech procentech. V poslední prognóze se ČNB pokorně vrátila ke skromnému růstu o 1,9 procenta, ale inflaci dál drží na třech procentech celoročního průměru, což asi tak úplně neklapne. Depresivní nálada z přelomu předloňského a loňského roku je zpět, ozvláštněná o akutní strach z dvouciferného cenového skoku, který můžeme pocítit už za měsíc či dva.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit