Inflaci a úrokům navzdory

Jak se bude dařit Česku? Prostudovali jsme za vás všechny „makroekonomické predikce“

Inflaci a úrokům navzdory
ilustrační foto | Archiv

Předpovědi jsou od toho, aby nevycházely, ale když nemáte už vůbec žádný kompas, je orientace ještě horší. Je dobré vnímat odhady s nějakým historickým nadhledem: i ten nejhorší pro letošní rok znamená pořád o polovinu vyšší dynamiku, než je dlouhodobý průměrný roční hospodářský růst v novodobé historii České republiky.

V Hrotu jsme prolustrovali všechny „makroekonomické predikce“ a začněme tou nejoptimističtější, jež je tentokrát z dílny Evropské komise. Ta ale v zimě zveřejňuje fakticky jen malou aktualizaci prognózy podzimní, a tak neberte její výhled na letošní hospodářský vzestup o 4,4 procenta úplně vážně. Je to o dost více než druhý nejoptimističtější odhad z pera České bankovní asociace s 3,7 procenta, natožpak ve srovnání s ČNB, která vidí růst podstatně níž (3,0 procenta), a při zemi se drží i Ministerstvo financí ČR (3,1 procenta).

A to má ještě zotavení po pandemii mnohem povlovnější průběh, než jsme doufali. Valnou část loňska provázely poruchy v dodavatelském řetězci a přinejmenším v automobilovém průmyslu, na nějž připadá (včetně dílů) téměř desetina českého ekonomického výkonu, lze napětí očekávat i letos. Podle informací Hrotu je tuzemská dealerská síť Škodovky do konce roku vyprodaná, i když by bez problémů byla schopna umístit na tuzemském trhu větší objem aut, než kolik od Škody Auto dostane.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit