Nejen tepelná čerpadla. Rekordní zájem je i o pelety

Vytápění dřevním palivem zachraňuje před drahotou zejména nízkopříjmové domácnosti na venkově.

Nejen tepelná čerpadla. Rekordní zájem je i o pelety
Tradiční dřevo zůstává pro mnohé domácnosti zejména na venkově těžko nahraditelným palivem. | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Vedle enormní poptávky po tepelných čerpadlech roste mezi českými domácnostmi také zájem o vytápění dřevními palivy. Domácí výrobci hlásí zvýšení prodejů kotlů na dřevo nebo dřevěné pelety o padesát procent. Výroba pelet v České republice přitom vzrostla v letošním prvním čtvrtletí oproti stejnému období loňského roku o rekordních jedenáct procent. České peletárny od ledna do března vyrobily 141 tisíc tun dřevěných pelet. Palivovým dřevem vedle toho topí asi 1,2 milionu domácností, číslo se dál rapidně zvyšuje.

„Zájem o dřevo a dřevěné pelety v České republice stále výrazně roste. Vytápění dřevními palivy je nyní nejlevnější a obrovskou výhodou je, že se jedná o lokální palivo,“ říká předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský. Podle jeho názoru se budou ceny plynu a elektřiny dále masivně zvedat.

Dřevní paliva se tak stávají zachráncem nízkopříjmových domácností hlavně na venkově. Poptávka po kotlích, kamnech, dřevu a peletách vzrostla čtyřnásobně. Dobrou zprávou je, že instalace nových kotlů na dřevo a dřevěné pelety jsou tvořeny z devadesáti procent českými výrobci.

Cenová panika

Ceny paliv jsou podle Stupavského v současné době ovlivněny panikou na trhu srovnatelnou s nedávným kolísáním cen pohonných hmot. Hlavním viníkem je jednoznačně ruský útok na Ukrajinu a strašení s vypínáním plynu. Ceny dřevěných pelet a briket jsou momentálně ve velkém rozpětí, lze je zakoupit od 7,60 až po více než deset korun za kilogram, zdražení tedy dosahuje dvaceti až čtyřiceti procent. Stále je to ale méně než růst cen plynu a elektřiny, který se počítá již ve stovkách procent.

„Prodejci k nárůstu zájmu o dřevní paliva přistupují různě, protože na čtyřnásobný nárůst poptávek nemůže být nikdo připraven. Pelety a brikety se postupně vyrobí, protože dřevozpracující průmysl funguje dobře, ale taková nárazová poptávka nemůže být hned uspokojena. Někteří mají paliva na skladě, jiní zavádějí pořadník, jiní podstatně zdražují, aby omezili příval nových objednávek,“ uvádí Stupavský.

Česká výroba pelet je každoročně ve velkém převisu, vyrobí se tu třikrát více pelet, než se spotřebuje. V Evropě je ale propojený trh a ne všechny země jsou s výrobou a spotřebou soběstačné. Evropa spotřebovává pro vytápění asi osmnáct milionů tun pelet a aktuálně se musí vypořádat s výpadkem dvou mi­lionů tun z Ruska, Běloruska a Ukrajiny. „Není to nenahraditelný výpadek, ale dokázal viditelně zamíchat s cenami. Určitě by pomohlo si lépe chránit domácí strategické suroviny, a tím myslím konkrétně dřevo ve všech formách, proti masovým vývozům. Potom by ceny tolik neeskalovaly,“ doporučuje Stupavský.

Trojnásobek kotlů

Peletových kotlů se podle údajů Klastru Česká peleta instaluje přibližně třikrát více než v předchozích letech. „Ještě strmější růst vidím u kotlů a kamen na dřevo. Cenový nárůst pelet tomu samozřejmě neprospívá, ale vzhledem k inflaci a ještě většímu růstu cen plynu a elektřiny je vysvětlitelný. I tak se v podstatě do hry vrací uhlí, které je vedle dřeva a pelet dalším domácím palivem. Na jeho budoucnost bych si nevsadil, ale krátkodobě se k němu někteří lidé vracejí,“ poznamenává předseda klastru Vladimír Stupavský.

Podle něj dřevo bylo, je a bude stále nejlevnějším ekologickým topivem. Moderní dřevozplynovací kotle mají o stovky procent nižší emise než staré prohořívací kotle na tuhá paliva. Dřevěné pelety jsou podle Stupavského při ceně do osmi korun za kilogram na podobné cenové úrovni jako balené uhlí. Při vyšších cenách už „vítězí“ uhlí. Výrazně dražší je plyn.

V České republice topí dřevěnými peletami přibližně 45 tisíc domácností a firem. Jejich největší produkce je v Plzeňském a Moravskoslezském kraji a také na Vysočině. Roční výroba pelet v Evropě stejně jako v České republice stále roste. Dosahuje celkem 24 milionů tun. Česko se na ní podílí 2,3 procenta.