Zájem o tepelná čerpadla trhá rekordy, na instalace se čeká až do příštího roku

Nejistota ohledně dodávek a cen plynu udělala z alternativních zdrojů vytápění nedostatkové zboží.

Zájem o tepelná čerpadla trhá rekordy, na instalace se čeká až do příštího roku
ilustrační foto | Shutterstock.com

Rostoucí ceny a nejistota v dodávkách ruského plynu tlačí české domácnosti, aby si hledaly jiné způsoby, jak vytápět své rodinné domy. Například zájem o tepelná čerpadla je tak enormní, že některé firmy přijímají objednávky až na příští rok. Na odbyt jdou ale také kotle na dřevěné pelety nebo fotovoltaické panely na střechu. Tyto druhy vytápění přitom mohou rodině snížit náklady o desítky procent.

„Ještě před měsícem jsem nabízel listopadový termín, teď až v dubnu. Zájem je opravdu obrovský,“ konstatoval například Petr Lachnit ze společnosti CZTC, která na Moravě nabízí servis a prodej českých tepelných čerpadel a také klimatizací. Firmy narážejí na vytížené výrobní kapacity, ale i nedostatek potřebných komponentů, zaseknutou kontejnerovou dopravu z Asie nebo nedostatek kvalifikované pracovní síly. 

Společnost IVT, která nabízí švédská tepelná čerpadla, si na své internetové stránky vyvěsila oznámení reagující právě na obrovský „hlad“ po tomto druhu vytápění: „Z důvodu mimořádně vysokého zájmu o tepelná čerpadla prosím používejte pro poptávky náš online formulář. Kapacita operátorů na telefonu je plně vytížená.“ Za celý loňský rok nainstalovala firma okolo 2,3 tisíce tepelných čerpadel, přičemž jen za letošní březen přišlo bezmála dva tisíce objednávek

S ohromnou poptávkou se vypořádává rovněž Skupina ČEZ. „Zájem o tepelná čerpadla rostl v posledních letech setrvale, vývoj na energetických trzích však tuto dynamiku v posledních měsících ještě akceleroval. Sledujeme růst poptávky řádově o desítky procent. Platí to jak pro poptávku ze strany firem, měst a obcí, tak v případě retailových zákazníků,“ uvedl mluvčí skupiny Martin Schreier.

Zvýšený zájem o tepelná čerpadla přiživuje rovněž nové nastavení takzvaných kotlíkových dotací, kde se přesměrovaly peníze z plynových kotlů právě na tepelná čerpadla. Tento trend se rovněž projevuje v úspěšném programu Nová zelená úsporám. Do konce dubna registroval Státní fond životního prostředí celkem 10 355 žádostí bezmála za dva miliony korun, přičemž za celý uplynulý rok to bylo 11 226 žádostí přibližně za 1,6 milionu.

To vše má za následek, že si některé domácnosti musí na instalaci tepelného čerpadla počkat až do podzimu, v krajním případě dokonce až do příštího roku. Lidé z montážních firem odhadují, že letos to lepší nebude, spíše se dodací lhůty budou ještě prodlužovat. „V dalších měsících očekáváme, že poptávka po tepelných čerpadlech poroste ještě rychleji než dosud,“ konstatoval například Martin Schreier ze společnosti ČEZ.