Češi netopí, v zásobnících je rekordní množství plynu

V tuzemských zásobnících je aktuálně zhruba 51 procent plynu. Loni to na konci zimy přitom bylo jen necelých čtrnáct procent.

Češi netopí, v zásobnících je rekordní množství plynu
ilustrační foto | Shutterstock.com

Více než tři pětiny českých domácností na začátku letošního roku uvedly, že kvůli vysokým cenám tepla nevytápěly optimálně některé části svých bytů či domů. Polovina kvůli vysokým nákladům za teplo také podle svých tvrzení musela omezit jiné výdaje, což je více než dvojnásobný podíl než v roce 2019. 

Ukazuje to reprezentativní průzkum neziskového ústavu STEM z prvních dnů letošního roku. Úsporná opatření se přitom nejčastěji týkala lidí špatně hodnotících svou ekonomickou situaci a rovněž občanů starších šedesáti let.

V porovnání s rokem 2019 také vzrostl z pětiny na více než polovinu podíl Čechů, kteří v nejčastěji obývané místnosti svého bytu měli údajně teplotu dvacet stupňů či nižší.

Právě razantní úspory domácností jsou jedním z hlavních důvodů, proč Česko zatím zvládá energetickou krizi. Pomohla tomu také poměrně teplá zima.

„I přes původní obavy a strašení, že se Česko bez ruského plynu neobejde, jsme zimu zvládli. A díky rekordním aktuálním zásobám jsme ve velmi dobré výchozí pozici, abychom se dobře připravili i na tu další,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Připomněl také alternativní dodávky plynu z Norska a dalších zemí.

V tuzemských zásobnících je k dnešnímu dni zhruba 51 procent plynu. Loni to na konci zimy bylo necelých čtrnáct procent.

Cíl ušetřit za tuto topnou sezonu alespoň 800 milionů kubíků plynu tak splnilo Česko více než o dva měsíce dříve. Od loňského září se podařilo snížit spotřebu plynu o 18,3 procenta, tedy o více než miliardu metrů krychlových plynu.