Na obranu Cermatu: jednotné testy ve školství jsou potřeba

Ministr školství Petr Gazdík dělá pořádek v Centru pro zjišťování výsledků vzdělávání – Cermatu. Zrušit celou instituci by ale byla chyba.

Na obranu Cermatu: jednotné testy ve školství jsou potřeba
ilustrační foto | Shutterstock.com

Důvody, proč ministr Gazdík odvolal ředitelku Cermatu Michaelu Kleňhovou, zcela jistě obstojí. Server iDnes.cz detailně popsal, jak se v organizaci za jejího šéfování plýtvalo veřejnými prostředky. Za servis tiskáren se zaplatilo víc než za samotné tiskárny. Opravy strojů Cermat za jediný rok stály 24 milionů korun. To je téměř šestinásobek ceny, kterou v roce 2018 zaplatil za nákup tiskáren.

Za čtyři roky, kdy smlouva platila, zaplatil Cermat za servis tiskáren a kompletačních linek celkem 96 milionů korun. Pro instituci, která ze zákona připravuje třeba jednotné testy pro přijímání na střední školy či testy státních maturit, to je hodně smutná vizitka.

To ale nebyl jediný problém. Zaměstnanci Cermatu dostávali další pracovní dohody, aby odváděli práci, za kterou byli placeni v rámci hlavního pracovního poměru. Instituce tak měla podle kontrolorů z ministerstva financí zcela zbytečně vynaložit 4,7 milionu korun, a navíc došlo k naprostému selhání kontroly, uvedly Seznam Zprávy.

Kontroloři své závěry vedení Cermatu poslali dopředu, aby se mohlo vyjádřit. Jakmile je ředitelka obdržela, měla hned sama rezignovat. To, že ji musel odvolat až ministr, jen svědčí o její nedostatečné sebereflexi.

Smutné ale je, že rozruch kolem hospodaření Cermatu opět dodal munici kritikům záměru centrálně testovat děti a studenty. Novináři v bombastických titulcích citují vybrané experty, podle kterých je nutné zrušit jednotné přijímací testy na střední školy, státní maturity nebo jednotné průběžné testování dětí.

Jednoduše řečeno: už nemáme centrálně zjišťovat výsledky vzdělávání. Respektive dělat to můžeme, ale nemá to dělat stát. Cermat pak nebude potřeba. Po miliardách korun se tak začnou sápat soukromé společnosti, které si z testování udělaly byznys.

Ministr Gazdík oznámil, že chce Cermat modernizovat. Organizace prý byla řízena složitě, byla pomalá a nedokázala pružně reagovat na potřeby státu. „S takto řízenou organizací nelze vybudovat školství pro 21. století,“ řekl ministr. Politik bude chtít upřesnit, co se po této instituci chce a co naopak nechce. Spekuluje se i o tom, zda Cermat nebude zcela zrušen.

To by ale byla chyba. Stát má znát úroveň vzdělanosti dětí a má o ní mít určitá ucelená data. Testy, které organizace sestavuje, mají dávat smysl a mají být rovněž hospodárné. Proti tomu nelze nic namítat. Výměna ředitele instituce k tomu ale stačit nebude. Je nutná hlubší revize.

Zároveň je třeba Gazdíkovi popřát mnoho síly, aby nepodlehl některým svým poradcům, kteří by Cermat nejradši hned zrušili. Kdepak, Cermat stále má smysl. Navzdory jejich finančním zájmům.