Zajíček trumfuje Zajíčkovou. Píší se pravidla pro umyvadla a záchody ve školách u Zajíčků v kuchyni?

V pozadí projednávání novely hygienické vyhlášky pro školky a školy probíhá rovněž nesmírně zajímavé rodinné drama

Zajíček trumfuje Zajíčkovou. Píší se pravidla pro umyvadla a záchody ve školách u Zajíčků v kuchyni?
Renáta Zajíčková, poslankyně ODS | foto Profimedia.cz

Zatímco poslankyně Renáta Zajíčková z ODS za změny v pravidlech houževnatě bojuje, Hospodářská komora, vedená jejím manželem Zdeňkem Zajíčkem, je kritizuje.

V Hrotu jsme o změně vyhlášky podrobně informovali. Nové školky v případě jejího přijetí už nebudou muset být oplocené, odpadne rovněž povinnost dělení záchodů podle pohlaví. To jsou ale jen medializované perličky. Jinak totiž odpadne spousta povinností při výstavbě nových školek a škol. Spoléhat se budeme muset hlavně na zdravý rozum zřizovatelů.

Novela má své odpůrce mezi laiky i odborníky, má ale také zastánce. Iniciátorka a hlavní bojovnice za změny ve vyhlášce, poslankyně Zajíčková, tvrdí, že rigidní pravidla platná několik desítek let brzdí školy v rozvoji. Pokud prý změny vyhlášky projdou, zvětší se kapacity vzdělávacích institucí a rychle začnou vznikat nové.

Ve svém úsilí poslankyně nepolevuje ani přes hlasitou kritiku. Tu se dokonce podařilo do značné míry omezit: zkrátila se lhůta pro připomínkování vyhlášky, možnost projednání ve zdravotnickém výboru Sněmovny koalice dovedně zablokovala přehlasováním opozice.

Ve zkrácené lhůtě ale stihla na návrh reagovat Hospodářská komora ČR, vedená manželem aktivní poslankyně, a k překvapení mnoha aktérů na změnách zmiňovaných v návrhu nenechala nit suchou. Komora zaslala přes třicítku připomínek. Co se Hospodářské komoře nelíbí? Shrnuto – navržené změny jsou údajně málo ambiciózní. I nadále prý jsou zachovávány některé zbytečné zatěžující povinnosti.

Otázkou je, zda jsou manželé Zajíčkovi skutečně ve při. Anebo jde jen o manévr, po němž mohou zastánci změn argumentovat tím, že se vlastně ještě drží při zemi.