Není místo. Tisíce dětí se nedostaly na střední školu, chybí učebny i učitelé

Stát se nepřipravil na silnější populační ročníky a zoufalí rodiče nyní hledají pro své děti na středních školách alespoň nějaké volné místo.

Není místo. Tisíce dětí se nedostaly na střední školu, chybí učebny i učitelé
ilustrační foto | Profimedia.cz

Na střední školy se letos hlásilo 103 tisíc dětí. Tisíce z nich však neuspěly v jednotných přijímacích testech a v prvním kole je nepřijala ani jedna ze dvou škol, které si zvolily. Děti proto dosud nevědí, zda a kde budou od září studovat. Sociál­ní sítě plní příspěvky nespokojených rodičů, kteří pro své dítě hledají prakticky jakékoli místo.

Přijímací zkoušky se podle plánu nevydařily například čtrnáctiletému Václavu Kučerovi z Prahy. Přihlášku si podal na dvě gymnázia v hlavním městě, jedno prestižní a druhé průměrné. V jednotných přijímacích zkouškách z českého jazyka a matematiky nakonec ale nedosáhl na tak dobrý výsledek, v jaký doufal.

„Je mi to líto. Udělal jsem maximum. Chodil jsem na doučování, ze základní školy jdu z obou předmětů s jedničkami. Ve dnech přijímaček jsem ale ztratil nervy, měl jsem úplné okno. Ačkoli jsem nakonec nedopadl nijak tragicky, bohužel ani na jedno gymnázium mě s mým výsledkem nepřijmou. Na odborné střední školy by to stačilo, ale tam jsem si přihlášku neposlal. Už několik týdnů nemyslím na nic jiného. Mám pocit, že jsem všechny kolem mě zklamal,“ říká Václav.

Jeho maminka, shodou okolností učitelka, nyní obvolává pražské školy a zjišťuje, zda by syna někde nepřijali. „Zatím slyším samá odmítnutí. I průmyslovky se teď často podařilo naplnit už v rámci prvního kola. Zatím to vypadá, že jedničkář mi skončí na učilišti,“ zoufá si matka, která prý už několik dní tráví jen telefonováním. „Naše zkušenosti jsem napsala na Twitter. Reagovaly mi na to desítky rodičů, kteří řeší stejný problém. Stát na nás ale úplně zapomněl,“ říká žena.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit