Gazdík odvolal šéfku Cermatu kvůli špatnému hospodaření

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal Michaelu Kleňhovou, ředitelku Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Důvodem jsou pochybení v hospodaření instituce.

Gazdík odvolal šéfku Cermatu kvůli špatnému hospodaření
Ministr školství Petr Gazdík | foto Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Gazdíkovi se podle vlastního vyjádření nelíbila zejména forma a způsob zadávání veřejných zakázek Cermatu. „V této souvislosti lze zmínit oblast veřejných výběrových řízení, kdy Cermat několikrát proaktivně prosazoval jednací řízení bez uveřejnění,“ řekl ministr na tiskové konferenci. Zdůraznil, že on naopak dlouhodobě prosazuje „otevřená výběrová řízení, transparentnost a hospodárnost“.

Odvolání je podepřeno výsledky kontroly ministerstva financí, která proběhla v Cermatu již v roce 2020. „Šlo o zásadní nedostatky. Závažné skutečnosti se týkají uzavírání dohod se stávajícími zaměstnanci, dále si zjištění zakládá podezření na spáchání přestupku, na základě kterého může dojít k zahájení následného řízení ze strany Státního úřadu inspekce práce,“ uvedl Gazdík. Z kontroly vyplynulo, že 64 z 89 zaměstnanců Cermatu má souběžně uzavřené i dohody o provedení práce. Z toho 36 lidí si takto nad rámec platu rozdělilo 5,1 milionu korun.

Odvolání Kleňhové Gazdík oznámil jen den poté, co on-line deník idnes.cz publikoval zjištění, podle nichž Cermat měl sjednánu nevýhodnou smlouvu s poskytovatelem tiskáren centrálních státních testů. Servis čtyř tiskáren, které si pro tisk testů instituce před čtyřmi roky pořídila, ji vyšel za jediný rok na čtyřiadvacet milionů korun. Pokud se částka porovná s cenou za nákup tiskáren, tak to je téměř šestinásobek ceny. Během čtyř let, kdy smlouva platila, zaplatil Cermat za servis tiskáren celkem 96 milionů korun, uvedl idnes.cz. V budoucnu již centrální tiskárny nemají být potřebné, ministerstvo chce přejít na online formu distribuce testů.

Za koncem Kleňhové ale stojí rovněž politika. Jak Gazdík uvedl, „vedení přímo řízené organizace Cermat se rozcházelo s vizemi řízení, které reprezentuje současné ministerstvo školství“. Organizace prý byla řízena složitě, byla pomalá a nedokázala pružně reagovat na potřeby státu. „S takto řízenou organizací nelze vybudovat školství pro 21. století,“ řekl ministr.

Kleňhová nastoupila do čela Cermatu od června 2018 za bývalého ministra školství Roberta Plagy (za ANO). Zvítězila ve výběrovém řízení ve funkčním období ministra Stanislava Štecha (za ČSSD). Dočasně ji má nyní nahradit náměstek ministra školství Milan Štábl. Vyhlášeno bude nové výběrové řízení.