Sklady a haly rostou rekordním tempem. Volná místa přesto nejsou

Loni dokončili developeři přes milion metrů čtverečních průmyslových hal a skladů. Neobsazenost ale i přesto klesá – volných je méně než jedno procento kapacit.

Sklady a haly rostou rekordním tempem. Volná místa přesto nejsou
ilustrační foto | Shutterstock.com

Loni na sklonku září skončily na předměstí moravského Kojetína stavební práce na unikátním projektu. Společnosti Accolade a Panattoni v místní průmyslové zóně postavily už druhé české distribuční centrum pro americký internetový gigant Amazon. 

Šlo o jeden z největších projektů na poli komerčních nemovitostí v Česku. Pozoruhodná je nejen proinvestovaná částka – zhruba pět miliard korun. Moderní hala je jedinečná z mnoha dalších důvodů. Je to například první vícepatrové logistické centrum: má celkovou rozlohou 187 tisíc metrů čtverečních, ale vešla se na pozemek s půdorysem jen něco málo přes 50 tisíc metrů čtverečních.

Rekordní výstavba

Velkolepá zakázka potvrzuje trend posledních let: Česko se stává jednou z nejvyhledávanějších lokalit pro velké internetové a logistické firmy ve střední Evropě. Celkem loni developeři dokončili 1,1 milionu metrů čtverečních průmyslových a skladových ploch. 

Jde o historický rekord – podle poradenské společnosti Colliers výstavba dosáhla 155 procent pětiletého průměru. Celkem tak byly na konci roku 2022 po celém Česku haly o rozloze bezmála jedenáct milionů metrů čtverečních.

Navzdory nebývalé aktivitě developerů ale nabídka moderních skladových či výrobních hal nestačí. „Celostátní neobsazenost loni poprvé od počátku našich historických záznamů klesla pod jedno procent, a to na 0,86 procenta z celkového objemu ploch dostupných na trhu. Ještě před dvěma lety, na konci roku 2020, přitom tento podíl činil 3,65 procenta,“ konstatuje Josefína Kurfürstová, analytička společnosti Colliers.

Jaké firmy mají největší zájem? „Neustále se na nás obracejí noví klienti z řad logistických a výrobních společností, ale také právě e-commerce. Přestože analýzy ukazují mírný meziroční pokles kondice v této oblasti, na zájmu o nové prostory to nepociťujeme,“ konstatuje šéf Accolade Milan Kratina. 

V poptávce ale zdatně sekundují i průmyslové výrobní firmy, které kvůli ponaučení z pandemie opouštějí model zásobování just-in-time a „kupí“ zásoby na horší časy. „Pokud se zaměříme na nově chystané projekty, tak zde začíná převažovat poptávka výrobních společností po nových výrobních kapacitách nebo po konsolidaci skladových ploch,“ potvrzuje generální ředitel Panattoni pro Česko Pavel Sovička.

Příliš drahá Praha

Největší poptávka po průmyslových nemovitostech a skladech je v metropoli a jejím blízkém okolí. „Praha je klíčové byznys centrum ve střední Evropě. V okolí Prahy konstantně panuje vysoká poptávka po průmyslově-logistických prostorách. Dalšími zajímavými regiony jsou určitě Jihomoravský i Moravskoslezský kraj, které nabízejí výbornou dopravní dostupnost do okolních zemí,“ popisuje obchodní ředitel CTP pro Českou republiku Jakub Kodr.

Praha a okolí nicméně právě kvůli vysoké poptávce zaznamenaly v posledních dvou letech extrémní růst cen. Zdražování bylo nejrychlejší v Evropě a nájmy ve skladech se dostaly na úroveň běžnou v západoevropských metropolích. To motivuje některé firmy k hledání prostor v méně exponovaných lokalitách.

„Zejména se to týká firem, které nejsou přímo navázané na trh Prahy a okolí. Velký boom zažívá Moravskoslezský kraj, kde výrazně roste poptávka. Chystá se sem příchod velkých investorů a výrobců, hlavně díky dobrému dopravnímu napojení regionu,“ vysvětluje Pavel Sovička z Panattoni. Díky průmyslové tradici a dobrému napojení na západní Evropu je podle něj atraktivní také Podkrušnohoří a sever Česka. „Tedy výseč mezi dálnicemi D5 a D8,“ dodává Pavel Sovička.

Další milion

Developeři zaměřující se na komerční nemovitosti mají našlápnuto k tomu, aby rekord ve výstavbě hal pokořili i v letošním roce. „V současné době je ve výstavbě více než milion metrů čtverečních a téměř všechny tyto plochy mají být dokončeny v průběhu roku 2023,“ počítá Josefína Kurfürstová. 

Pokud se projekty nezpozdí, na konci letošního roku by mohla celková plocha hal a skladů v Česku překonat hranici dvanácti milionů metrů čtverečních. Jaké plány mají největší hráči na trhu?

„Celkově vybudujeme vysoce moderní prostory v rozsahu přibližně 520 tisíc metrů čtverečních. Jedná se zejména o projekty v Praze, Brně a Ostravě,“ počítá Jakub Kodr z CTP. Velké plány má i společnost Panattoni, která chce dokončit přes 210 tisíc metrů. „Největšími projekty jsou budovy v parcích Panattoni Park Cheb South, Panattoni Park Chomutov North a Panattoni Park Pilsen West II, každá z nich bude mít více než čtyřicet tisíc metrů čtverečních,“ upřesňuje Pavel Sovička.

Nejrozmáchlejší plány má Accolade, která kromě Česka staví také v dalších evropských zemích. „V současnosti investujeme do výstavby zhruba 700 tisíc metrů čtverečních průmyslových prostor, hodnota těchto projektů vychází přibližně na 650 milionů eur,“ shrnuje šéf Accolade Milan Kratina.

Accolade se podle něj chce po Polsku, Německu nebo Nizozemsku etablovat také na španělském trhu, kam vstoupila v roce 2020. Letos v únoru dánskému distributorovi nábytku Jysk pronajala celý průmyslový areál na předměstí Valencie, další čtyři projekty jsou ve výstavbě.