První dárky

Předvolební kampaň populistické vlády právě začala, covid necovid.

Premiér Andrej Babiš měl jednu oblíbenou odpověď na otázku, jestli je populista. Prý není, protože zavedl EET, což mu sebralo deset procent voličů. Nyní jeho vláda EET odkládá na dva roky, což de facto znamená konec tohoto projektu. Skvělá zpráva pro podnikatele. A navrch kabinet ruší superhrubou mzdu, což zase poznají na výplatní pásce všichni zaměstnanci. Ano, předvolební kampaň populistické vlády právě začala, covid necovid.

Vládní strany jsou na tom s preferencemi poměrně špatně. ANO na historickém minimu od vstupu do sněmovny, ČSSD pod hranicí volitelnosti do sněmovny. Důvodem jsou zmatky s opatřeními kvůli covidu a řekněme si na rovinu, že i vyhlašování těch opatření samotných. Dalo se to čekat, a proto se také nabízí vysvětlení, že vláda čekala s vyhlášením do poslední chvíle, protože nechtěla prohrát krajské volby. To se sice minimálně hnutí ANO povedlo, výsledek v počtu nakažených ale všichni kolem sebe vidí.

Hnutí ANO chce nechat na tuto epizodu zapomenout a nabízí opět skvělé zítřky. Pod rouškou boje se špatnými ekonomickými následky covidu, které sama vláda zavinila, teď stejná vláda odkládá povinnost elektronické evidence tržeb. 

Rušení superhrubé mzdy je sice splněním původního slibu, jenže ten ANO dalo v ekonomicky hojných časech, kdy ještě dávalo smysl. Připomeňme, že institut schválila Topolánkova vláda právě kvůli krizi z roku 2008, aby zvýšila příjmy rozpočtu. No a nyní, v době ještě horšího průšvihu, ANO trvá na zrušení. Jestli na tohle někdo skočí, opravdu si vládu Andreje Babiše zaslouží.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní