Hurá na Hrad! Proč je dobře, že vláda nenavrhla vlastního kandidáta

Svou šanci postavit vlastního prezidentského kandidáta vláda dávno prováhala a vytáhnout někoho tři měsíce před volbami by už nedávalo smysl.

Hurá na Hrad! Proč je dobře, že vláda nenavrhla vlastního kandidáta
Vládní koalice Spolu nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního kandidáta, aby nerozmělňovala hlasy. V prvním kole ani nedá konkrétní doporučení pro jednoho kandidáta. | foto Profimedia.cz

Je to vlastně jeden z dopadů přímé volby prezidenta. Vládní koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) nepostaví v nadcházející prezidentské volbě žádného vlastního kandidáta. Naopak doporučila svým voličům, aby vybrali mezi třemi už známými jmény: senátorem Pavlem Fišerem, někdejší rektorkou Mendelovy univerzity Danuší Nerudovou a generálem Petrem Pavlem. 

Nakonec se to ukazuje jako takticky správné rozhodnutí. Tedy v danou chvíli, přibližně tři měsíce před otevřením volebních místností. Tak dlouho koalice oznamovala, že na oznámení vlastního kandidáta je ještě čas, až…  nakonec nikoho nepředstavila.

Nejlepší možné řešení je to z pohledu vládních stran z několika důvodů: na poslední chvíli nominovat vlastní osobnost by znamenalo další tříštění sil. Argument, že nejsilnější hnutí ANO ještě také neoznámilo, koho vyšle do souboje o Hrad, neobstojí, protože Andrej Babiš vede de facto nepřetržitou předvolební kampaň.

V systému přímé volby hlavy státu by nominace vlastního kandidáta mohla vyvolat pověstný „smrtící polibek“. Podstatná část veřejnosti nemá politiku a politické strany ráda, takže raději vyberou někoho „nepolitického“, který nevzešel z partajních sekretariátů.

A pokud se nakonec do volební mlýnice přidá Andrej Babiš nebo jiná těžká váha z jeho hnutí, bude druhé prezidentské kolo soubojem ANO proti zbytku republiky, a tak už se doporučení a podpora vládních stran budou hodit.

I současný stav ovšem ukazuje, jak politicky nerozumné bylo rozhodnutí vyjmout prezidentské volby ze systému zastupitelské demokracie a vybírat hlavu státu napřímo.