Proti Bidenovi. Jih USA se bouří, žádá „rezervace“ pro těžbu ropy

Republikánský politik chce z Louisiany udělat rezervaci pro ropný byznys. Proti Bílému domu jdou guvernéři i v Novém Mexiku a Texasu.

Proti Bidenovi. Jih USA se bouří, žádá „rezervace“ pro těžbu ropy
Petrochemický průmysl je v Louisianě v ohrožení, ilustrační foto | Shutterstock.com

Řada amerických politiků na jihu Spojených států těžce nese změnu energetického kurzu v Bílém domě. A neplatí to jen pro republikány, kteří podporovali předchozí vládu Donalda Trumpa. I někteří demokraté ve státech, které jsou ekonomicky závislé na těžbě ropy a zemního plynu, se znepokojením sledují odklon prezidenta Joea Bidena od fosilních zdrojů.

Proto se v několika státech rozhodli, že federální politiku Washingtonu budou ignorovat a naopak protlačí v místních parlamentech legislativu, která znemožní prosazení kroků exekutivního dua Biden–Harrisová. Nejdále jsou v Louisianě, kde místní republikánský poslanec Danny McCormick předložil návrh zákona, jenž ze státu bohatého na ropu udělá „rezervaci“ pro těžaře.

I když legislativní iniciativu bude muset ještě přepracovat, i místní demokraté tvrdí, že není možné zničit těžařské firmy, jež dávají lidem práci. Biden totiž zakázal vydávat nová povolení na těžbu ropy a plynu na federálních územích včetně vod v Mexickém zálivu. McCormick žádá, aby federální zákony, jež omezují těžbu a dotýkají se petrochemického sektoru, nebyly na území státu Louisiana vymahatelné.

Po uhlí jdou po ropě

„Podívejte se, co udělali s těžbou uhlí,“ zlobil se politik, jenž má blízko k ropným společnostem. Nelíbí se mu, že federální úřady nyní „půjdou“ po ropném sektoru. Ostatní politici jej vyzvali, aby návrh upravil. Obávají se, že by mohl odporovat americké ústavě. V obecné rovině ale se záměrem souhlasí. I místní demokraté podporují, aby těžaři, kteří státu přinášejí nemalé daně a pracovní místa, nebyli omezováni novým šéfem Oválné pracovny. 

Hlasitým kritikem současné administrativy je guvernér Louisiany a demokrat John Bel Edwards, jenž odmítá novou zelenou politiku. Stejný názor má i demokratická guvernérka Nového Mexika Michelle Lujan Grishamová. Oba se podíleli na dopisu, který má prezidenta od odklonu od fosilních zdrojů odradit.

Proti Zelenému údělu se stavějí i republikáni v Texasu. Podle místních zákonodárců je těžba ropy nezbytná pro ekonomiku státu.

Nebudou peníze na ochranu pobřeží

Že na jihu Ameriky vnímají těžbu ropy a plynu jako naprosto zásadní sektor pro rozvoj ekonomiky, ukazuje i fakt, že do Washingtonu přijel demokratický guvernér Louisiany Edwards a v horní komoře Kongresu vystoupil společně s republikánským senátorem z tohoto státu Billem Cassidym, aby bojovali za obnovu těžby ropy a plynu v Mexickém zálivu.

Bez těžby fosilních zdrojů nebudou peníze na budování opatření proti hurikánům a povodním, argumentují. „Zastavení těžby na moři nebo prodloužení pauzy je pro naši ekonomiku zničující. Navíc dopady ukončení těžby ropy a zemního plynu na moři nebyly vyřešeny,“ řekl Edwards na slyšení senátního výboru pro energetiku. 

Kromě ztráty dobře placených míst v ropném sektoru přijde stát o hlavní zdroj peněz, aby mohl chránit pobřeží. Výnosy z těžby ropy směřují na obnovu a ochranu pobřeží. „Každý dolar, který dostaneme, jde na obnovu pobřeží. Potřebujeme 350 miliard dolarů v příštích padesáti letech a toto je jediný zaručený zdroj příjmů,“ zdůraznil Edwards. I když je v Senátu spolupráce mezi demokraty a republikány vzácností, na zachování těžby ropy se politici z jihu USA shodují. 

K těžbě ropy a plynu se ale začínají obracet zády i mocní investoři a finanční instituce z Wall Street. Šéf vlivného investičního fondu BlackRock Larry Fink už loni napsal akcionářům, že pro další strategii fondu bude zásadní klimatický faktor. Čeká se, že pro americké „ropáky“ bude stále těžší zajistit si výhodné financování pro svůj byznys.