Už žádná ropa ani plyn. Proti těžbě bojuje v Británii i církev

Nová těžba ropy a zemního plynu v Severním moři pobuřuje kromě klimatických bojovníků nebo odborů i anglikánskou církev.

Už žádná ropa ani plyn. Proti těžbě bojuje v Británii i církev
Anglikánská církev, ilustrační foto | Shutterstock.com

V době rozpadu britské vlády a Konzervativní strany, jež hledá nástupce Borise Johnsona, který by se stal i novým premiérem, britská veřejnost řeší, zda má země udělit povolení pro nové projekty těžby ropy a zemního plynu v Severním moři. V době, kdy Evropu trápí vysoké ceny energetických surovin a mnozí se obávají, že Kreml úplně zastaví dodávky zemního plynu na evropský kontinent. To by znamenalo další extrémní zdražování. 

Plány na novou těžbu vyvolaly ve Spojeném království vlnu protestů a ukazují, že klimatické hnutí na ostrovech nabírá na síle. Už není doménou pouze klimatických bojovníků, často s extrémními názory, kteří se přilepují na silnice, aby blokovali automobilovou dopravu. Přidávají se i odboráři, vysocí představitelé anglikánské církve, právníci, zdravotníci. 

Samotný poradní orgán britské vlády, Výbor pro změnu klimatu (Climate Change Committee, CCC), vyjádřil obavy, zda ministři neporušují platnou legislativu, pokud neváhají dát zelenou nové těžbě v Severním moři. Vláda se totiž zavázala, že má do roku 2050 ostrovní ekonomika dosáhnout nulových skleníkových emisí. 

Ředitelka aktivistické skupiny Uplift Tessa Khanová zdůraznila, že je nezbytné zastavit novou těžbu v Severním moři, a hovoří o klimatickém boji, do kterého se zapojuje stále více lidí a organizací. „Pokud se podíváte na škálu hlasů a organizací, které jsou zapojeny, je to důkaz síly tohoto hnutí a odhodlání zúčastněných,“ řekla. Už loni dokázali protestující zastavit projekt těžby u Shetlandských ostrovů, ze kterého se stáhl těžařský gigant Shell. Domnívali se, že sektoru zasadili smrtelnou ránu. 

Válka na Ukrajině ale podpořila tlak na otevírání nových projektů těžby ropy a zemního plynu. Energetické firmy argumentují tím, že využití domácích zdrojů podpoří energetickou bezpečnost země a sníží rovněž ceny surovin. Odpůrci těžby namítají, že nové projekty ceny nesníží a naopak dále budou poškozovat klima. Než se těžba rozběhne, bude to trvat několik let a suroviny se stejně budou prodávat za tržní ceny na globálním trhu. 

Jedním z hlasitých odpůrců, kteří požadují ukončení těžby v Severním moři, je Steven Croft, biskup z Oxfordu. Už v březnu byl jedním z pěti stovek církevních hodnostářů, kteří napsali vládě, aby nepovolila nové projekty těžby fosilních zdrojů a více podporovala rozvoj obnovitelných zdrojů. Croft tvrdí, že je povinností křesťanů chránit planetu.

„Ve skutečnosti můžeme povstat a řešit klimatické problémy společně. Církev může přinést vášeň a odhodlání, které potřebujeme, abychom čelili realitě, které čelíme,“ zdůraznil biskup. Kritici vlády uvedli, že od klimatické konference, jež se konala loni v Glasgow, se připravuje nejméně pět desítek nových projektů těžby ropy a plynu. A celosvětově se jedná minimálně o dalších 195 „uhlíkových bomb“, tedy velkých těžařských projektů, jež budou mít obrovské globální dopady na klima.