Nepoučitelná vláda

Vláda Andreje Babiše (ANO) se dál chová, jako kdyby tu volby nebyly. Diskutuje o dalších opatřeních a zavede povinné očkování. Jen krátce předtím, než dorazí noví ministři s jiným receptem na pandemii.

Novinář, který velmi pozorně sleduje praxi v domovech sociální péče, ve školách či v nemocnicích, musí při sledování počínání končící vlády jen žasnout. Proč? Protože zatímco v praxi se lidé z covidu očividně poučili a už vědí, co mají dělat, vláda jako by i po roce a půl stále čelila viru, o němž nic nevíme. A tak ministři diskutují o omezujících opatřeních, novináři jsou zváni na tiskové konference, kde se „možná něco oznámí“. Aby se dozvěděli, že se ještě neví, co přesně. Možná večer, možná ráno… Počkejte si.

Odborníci – virologové, biochemici, epidemiologové – už několik měsíců zdůrazňují, že počet nových případů nakažených je číslo k ničemu. Nové případy jsou pouze známkou toho, že se virus šíří a že na podzim bývá nových případů více než v létě. Tedy virus se chová sezonně. Podobně nicneříkající je také reprodukční číslo. Značí jen to, zda epidemie zrychluje, nebo zpomaluje. Samo o sobě není toto zjištění nikterak zásadní. Přesto nad těmito čísly vláda dumá a zvažuje, jakými opatřeními je snižovat.

Příkladem může být pondělní zasedání vlády, kde se v návaznosti na vládní odbornou komisi údajně hovořilo o povinných rouškách pro školáky při výuce či o zákazu hromadných akcí, typicky vánočních večírků. Žádné nové opatření vláda nakonec neschválila. Ale… Pouze zatím! Andrej Babiš uvedl, že vláda je připravena urychleně reagovat, kdyby se situace začala zhoršovat. Z posledních čísel nově nakažených to prý vypadá, že epidemie stagnuje. Ale kdyby bylo třeba, vláda zasedne urgentně. Prohra ve volbách Andreje Babiše nepoučila, aby začal přemýšlet koncepčně. Zase chce postupovat salámovou metodou. 

Dalším příkladem takového chování je to, že ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že v následujících dnech vydá vyhlášku o povinném očkování na covid-19 u vybraných skupin. Jednou z nich mají být senioři nad šedesát let. Čekající vláda Petra Fialy (ODS) již oznámila, že vyhlášku zruší. Času na to bude mít dost. Vojtěch uvedl, že povinnost se naočkovat bude platit od března 2022. K čemu je to tedy dobré? Proč schvalovat něco, co je dopředu odsouzeno k zániku? Vojtěch se hájí, že je ministrem a odpovědnost leží na něm. Jeho nástupce ať si dělá, co chce. To už není jeho věc. Očividně si na vládě řekli, že když vláda postupovala chaoticky po celé volební období, není to už na jeho konci potřeba měnit. 

Co bude dál? Je očividné, že nervózní z dalších kroků vlády Andreje Babiše musíme být až do jejího posledního dne.  Vláda čekající na jmenování – a zejména navržený ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) – zatím v představování svých receptů na řešení pandemie také nebyla příliš přesvědčivá. Bylo by ale fajn, kdyby se z počínání dosluhujícího kabinetu co nejvíce poučila a neopakovala stejné chyby. Toho, co by se dalo dělat jinak, je skutečně dost.