Kvůli covidu zanikne až třetina pracovních pozic

Bankovní úředník je ohrožený druh, technologie naopak stvoří nové pracovní posty.

Kvůli covidu zanikne až třetina pracovních pozic
ilustrační foto | Profimedia.cz

Svět po pandemii covidu už nebude nikdy stejný. Omezení, která si šíření viru vynutilo, stejně jako nalomená důvěra investorů v čínský trh urychlí nástup nových technologií, robotů a podobně. Do deseti let tak zanikne až 30 procent pracovních pozic, které dnes existují. S analýzou budoucích změn přišla Mendelova univerzita v Brně.

Na ústupu jsou poštovní doručovatelky, mizí pokladní, bankovní úředníci, agenti v cestovní kanceláři či asistenti právníka.

Změna struktury ekonomiky ale podle závěrů analýzy také nové pozice přinese. „Už dnes můžeme sledovat řadu nových pozic, které před pár lety ještě nikdo neznal nebo vůbec neexistovaly. Jde například o specialisty na sociální sítě, další profesí bude učitel chatbotů, tedy komunikační specialista vytvářející jazyk, kterým mluví chatbot,“ řekla vedoucí Ústavu práva a humanitních věd PEF Mendelovy univerzity v Brně Martina Rašticová.

Dalšími novými pozicemi podle ní budou analytik velkých dat, dálkový online učitel, instagramový influencer, pověřenec GDPR a další. Naopak časem odzvoní účetním, protože jejich práci už dokážou dělat automatizované programy.

Zajímavou novinkou posledních let je portfoliová práce, kdy jeden člověk či jedna firma pracuje pro více zákazníků. „Jsou to například účetní, kteří dělají pro více společností. Firmy zjistily, že je pro ně levnější některé činnosti zadat externím společnostem a nesnažit se někoho vychovávat pro danou práci,“ uvedla Rašticová.

Nezaměstnanost v Česku se zatím dlouhodobě drží na nízkých číslech kolem čtyř procent. Zaměstnanost na příznivé úrovni udržuje stát uměle díky podpůrným programům Antivirus, kurzarbeitu, ošetřovnému, podpoře nájemného a podobně. Aktuální čísla tedy neodrážejí stav ekonomiky, navíc je dlouhodobá podpora programů na zaměstnávání ohrožených skupin na trhu práce neudržitelná.

„Opětovný rozsáhlý podzimní lockdown ohrozí existenci malých a středních podniků a živnostníků, pro mnohé z nich bude tento stav likvidační. Očekáváme propouštění v restauračních a hotelových zařízeních, utrpí také zaměstnanci v turistickém ruchu a v leteckém průmyslu,“ zmínila socioložka. Pro celkový ekonomický vývoj Česka však může být fatální propad výroby osobních aut, který roztočí spirálu rychlého a dramatického propadu firem na automobilový průmysl napojených.