Koněv za dva miliony

Socha sovětského maršála Koněva vyvolala pozdvižení před dvěma lety, kdy ji tamní radnice odstranila. Málo se ovšem ví o tom, jak bronzová postava v nadživotní velikosti za více než dva miliony předlistopadových korun vlastně vznikla

Koněv za dva miliony
V pražské Bubenči stála socha čtyřicet let, odstraněna byla na jaře 2020. | Profimedia.cz

Byla to typická komunistická oslava, při níž nechyběli nejvyšší představitelé režimu v čele s předsedou federální vlády Lubomírem Štrougalem, salutující pionýři v krojích s rudým šátkem, ale také s nastoupenými sovětskými vojáky v parádních uniformách. Nad všemi přítomnými ovšem stála nadživotní bronzová socha Ivana Stěpanoviče Koněva, oslavovaného jako osvoboditel Prahy. Byl pátek 9. května 1980, podle tehdejšího kalendáře Den osvobození Československa Sovětskou armádou.

Přesně v tento den byla na tehdejším náměstí Interbrigády v pražské Bubenči zmiňovaná socha sovětského velitele Koněva odhalena. A jelikož si velký dík vyžaduje i velké peníze, na jejím vybudování se rozhodně nešetřilo. Náklady na stavební práce byly podle předávacího protokolu vyčísleny na více než 1,8 milionu korun. K tomu je ovšem zapotřebí připočítat honorář 385 tisíc korun pro sochaře, zasloužilého umělce Zdeňka Krybuse, a 75 tisíc pro režimního architekta Vratislava Růžičku, podle jehož návrhu se vytvořil podstavec a upravilo se okolí monumentu. Že šlo na svou dobu o obrovské peníze, dokumentuje například to, že na konci sedmdesátých let stála nejlevnější škodovka 36 500 korun, což představovalo 23 průměrných platů.

Zajímavostí je, že socha měla původně vzniknout už ke třicátému výročí osvobození, tedy v roce 1975. Jenže do soutěže, která se odehrála pouze několik let po srpnové okupaci Československa, se přihlásili jen dva zájemci, jejichž návrhy výběrovou komisi nezaujaly. I když v zápisu výběrové komise se píše o údajné vytíženosti známých sochařů, historik Petr Blažek se domnívá, že právě okupace ze srpna 1968 byla hlavním důvodem, proč se umělci nechtěli na této práci podílet.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit