Umělci proti umění

Veřejný prostor mnohdy zdobí sochy, které vyvolávají více kritiky než uznání

Umělci proti umění
Ne, to není mnich, ale postava sektářského vůdce na pražském nábřeží. | foto Tomáš Turek, týdeník Hrot

U soch, plastik a dalšího moderního umění platí, že se těžko mohou líbit všem. Plánovaný umělecký monument Hrachovina, který má být v létě vztyčen v centru Brna u příležitosti 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela, ovšem vzbudil doslova poprask – a to mezi samotnými umělci. Tvrdí, že jde o banální dílo a že by si vědec Mendelova formátu zasloužil lepší artefakt.

Není to zdaleka jediný případ, kdy umělci kritizují umění, respektive díla, která se za ně vydávají – alespoň podle názorů respektovaných znalců umění. Jen v Praze se na veřejných místech objevilo v posledních letech několik takových památek, například od kritizované sochařky Anny Chromy. Najdou se ale rovněž v menších městech.

Brněnský spor o monument Hrachovina je ale přece jen trochu jiný. Zatímco u většiny kritizovaných děl šlo o dary, nová ozdoba brněnského Mendelova náměstí vyšla z výběrového řízení a přijde na neuvěřitelných dvacet milionů korun. Kvalitu vítězné Hrachoviny ovšem kritizují i členové výběrové komise.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit