Vzkaz budoucím generacím

Elektrárnu v Trutnově přestavují Kasperovi na galerii pro obří sochy

Vzkaz budoucím generacím
Podnikatel Rudolf Kasper s manželkou Renatou se rozhodli galerii financovat z vlastních zdrojů bez využití grantů či dotací | Miloš Šálek

Majitelé firmy Kasper se rozhodli udělat z bývalé elektrárny v Trutnově galerii moderního umění, do které se vejdou i obří instalace. Slibují, že kulturní centrum s velkými ambicemi otevřou v květnu roku 2022 výstavou soch od špičkových umělců. „Galerie EPO1 cílí nejen na region a Českou republiku, do budoucna chce být významnou institucí minimálně ve středoevropském kontextu. Díky unikátním prostorům nabídne možnosti, které nebyla veřejnost dosud zvyklá vídat,“ je přesvědčen zakladatel firmy Rudolf Kasper. Spolu s manželkou se rozhodl galerii financovat z vlastních zdrojů bez využití grantů či dotací. Jejich snem je vybudovat nadčasový umělecký prostor, který přežije další generace a pomůže regionu. Když jsme v redakci přemýšleli o tradici lokálních patriotů, kteří považují za svou povinnost podělit se o úspěch a část z něj investovat v rodném kraji, s manžely Kasperovými jsme rozhodně nesáhli vedle.

Porevoluční start 

Rudolf Kasper si už v roce 1990 pořídil živnostenský list a od té doby podniká. Jako vystudovaný stavař začal ve stavebnictví, brzy si ale pořídil malou strojírenskou firmu, protože ve stavebnictví potřeboval i zámečnictví nebo vzduchotechniku. Postupně se začal specializovat a dnes má v halách špičkové technologie na zpracování plechu, jeho ohýbání, laserové řezání, sváření… Firma má dokonce vlastní svářečskou školu a zaměstnává 110 profesionálních svářečů, zatímco v roce 1995 měl jednoho nekvalifikovaného svářeče. Z továren Kasper putují díly pro výrobce autobusů, vlaků, klimatizací či obráběcích strojů do celého světa. Většina produkce firmy jde na export. Největším trhem je pro firmu Kasper Švýcarsko, Německo, Švédsko, ale dodává třeba i do USA nebo Brazílie. Společnost má vlastní vývoj i konstrukci, takže podoba třeba obráběcího stroje je částečně její dílo.

Rudolf Kasper se stal největším českým zaměstnavatelem na Trutnovsku. Pracuje tu pro něj 450 lidí, dalších padesát jich pracuje v jeho firmách na Slovensku a v Polsku. Obrat strojírenské části podnikání se dnes pohybuje mezi 600 až 700 miliony korun. A jak firmy Rudolfa Kaspera rostly, rostly i příspěvky na „obecné blaho“. Už v prvním roce, když dosáhl malého zisku, dal část na kulturu a na sport, posledních patnáct let se k nim přidalo i školství a charita. „Rád podnikám, kulturu a sport mám rád a rád pomáhám,“ říká Kasper v kanceláři, která vznikla v areálu bývalého ČKD rekonstrukcí industriálních budov. A v této kanceláři je mozek i srdce budoucí galerie soch, kulturního i tvůrčího centra, které má lákat ty nejlepší i začínající umělce z celého světa.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit