Český startup Memsource povede exředitel Tesly

Českou technologickou společnost Memsource, která je předním světovým hráčem v oblasti automatizovaných překladů, povede Brit Georg Ell, někdejší západoevropský šéf Tesly. 

Český startup Memsource povede exředitel Tesly
Georg Ell | foto Memsource (publikováno se svolením)

Společnost Memsource, někdejší pražský startup, který se specializuje na profesionální nástroje na překlady textů, možná není tak mediálně známá jako například Rohlík Tomáše Čupra, technologický jednorožec Productboard či antivirový gigant Avast. Rozhodně ale patří mezi ty mladé české firmy s globálním přesahem, které stojí za to sledovat.  

Tím spíše, že aktuálně oznámila působivou personální akvizici. Do jejího čela se totiž postaví uznávaný britský manažer Georg Ell, který v minulosti vedl například západoevropskou část Muskova výrobce Tesla. Předtím prošel třeba Microsoftem a jeho sociální sítí Yammer. V posledních letech působil i jako venture kapitálový investor. 

Do vedení firmy se dostává v době její výrazné globální expanze, kdy podle některých odhadů tržby překročily dvacet milionů eur a jejich organický růst za rok 2021 dosáhl více než čtyřiceti procent. 

„Řešení Memsource pomáhají největším světovým hráčům akcelerovat jejich globální expanzi a významně snížit náklady a množství nutných manuálních úkonů,“ řekl Georg Ell, nový generální ředitel Memsource.

 „Díky kombinaci výhod platforem Phrase a Memsource nabízíme týmům i firmám s globálními ambicemi nejširší portfolio nástrojů pro překlady a lokalizaci na trhu. Možnost vést Memsource právě teď je pro mne vzrušující výzvou,“ uvedl ve firemním prohlášení.

Mezi zákazníky Memsource patří firmy jako Uber, Zendesk, Shopify, Supercell, Huawei, Vistaprint, Škoda, Bosch, Fujifilm, Volkswagen, Porsche, XING. Společnost dnes zaměstnává přes 250 lidí. 

Expanzi českého startupu nakopl v roce 2020 vstup předního amerického investičního fondu Carlyle Group, který k firmě následně přikoupil německého konkurenta Phrase. Brit v čele vystřídá zakladatele Memsource Davida Čaňka. Firmu bude řídit částečně z Londýna, Hamburku a Prahy, kde má dnes společnost své hlavní kanceláře.