Ajťák dobrodruh

Od programování pokladních systémů k miliardovému holdingu. Martin Cígler, šéf a spolumajitel skupiny Solitea, která ročně přidává deset firem a třetinu tržeb

Ajťák dobrodruh
Martin Cígler | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Když jsme s brněnským podnikatelem a programátorem Martinem Cíglerem začali tvořit tento rozhovor – bylo to v polovině února –, zdálo se, že výsledkem bude výhradně veselé a pohodové povídání. On jako nadšený dobrodruh a cestovatel se začínal těšit na znovuzrozený svět bez covidových závor, už vymýšlel, že se svou expediční toyotou vyrazí do střední Asie, ačkoli už tehdy se mu původní plán projet Kazachstán nezdál nejrozumnější. Řeč pochopitelně přišla i na Rallye Dakar, ze které se vrátil v polovině ledna. Slavný motoristický závod byznysmen už popáté absolvoval jako doprovodný jezdec a fotograf týmu Martina Macíka.

A samozřejmě jsme mluvili o byznysu, v němž je sedmapadesátiletý rodák z Boskovic v posledních letech taktéž u velkých věcí. Společně se slovenskou investiční skupinou Sandberg Capital někdejšího partnera J&T Martina Fedora ovládá rozjetou skupinu Solitea. Ta vznikla na základech společnosti Cígler Software, specialisty na pokladní systémy. V roce 2013 se Cígler spojil s lidmi z okruhu J&T a začala jízda, která dodnes nemá konce. Solitea aktuálně zastřešuje desítky firem nejméně v sedmi evropských zemích s celkovým obratem tři miliardy korun. Nedávno se rozrostla o českou společnost Techniserv IT, do té doby významného konkurenta s půlmiliardovým obratem. A další akvizice v Česku i za hranicemi se chystají. Aby toho nebylo málo, Cígler mezitím uspěl v letošním ročníku soutěže EY Podnikatel roku, když se před dvěma týdny umístil ve finálové pětce.

Ale 24. února ruský prezident Vladimir Putin spustil válečné tažení na Ukrajině a všechno tím změnil. Včetně rozhovoru, který jsme nakonec museli výrazně aktualizovat.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit