Elektrodiktátor a jeho „Tesla“

Bělorusové chtějí s experimentálním elektromobilem-kabrioletem konkurovat Muskově Tesle.

Elektrodiktátor a jeho „Tesla“
Alexandr Lukašenko | Archiv

Etalonem elektromobilů jsou dnes vozy americké Tesly. Už brzy by ovšem Elon Musk mohl najít konkurenta, se kterým si jen těžko poradí. Tedy pokud běloruská státní tisková agentura BelTa nepřehání. 

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko navštívil na začátku května „výstavu národních úspěchů v oblasti elektromobility“. Hvězdou přehlídky byl dle agentury „experimentální model běloruského roadsteru – dvoumístného elektromobilu-kabrioletu“, který by údajně mohl v budoucnu konkurovat Tesle. Už nyní je, jak tvrdí jeho tvůrci, schopen dosáhnout rychlosti 170 kilometrů v hodině a bez nabití ujede až 270 kilometrů.

Běloruští vědci ale samozřejmě nepracují jen na elektroroadsteru a Lukašenko si tak mohl prohlédnout rovněž nejrůznější elektrokola, elektroskútry, elektrokoloběžky a dokonce elektrorolbu na úpravu ledu.

„Udělalo to na mne dojem, skutečný dojem. Nečekal jsem, že jsou schopni toto všechno vytvořit v tak krátkém čase,“ podotkl na adresu vědců spokojený diktátor. Budoucnost dopravy podle něj leží v elektromobilitě a Bělorusko nesmí produkovat hračky, ale konkurenceschopné zboží, za které „na světových trzích dostaneme valuty“.

Kde už jsme tohle jen slyšeli?