Znovu se nabírá, lidé ale nejsou. Přes šedesát procent firem hledá vhodné zaměstnance

Historie se opakuje. Krize skončila, firmy chtějí nabírat, ale přicházejí nové starosti.

Znovu se nabírá, lidé ale nejsou. Přes šedesát procent firem hledá vhodné zaměstnance
ilustrační foto | Archiv

Covidové obavy jsou pryč, firmy se znovu ve velkém pouštějí do náboru zaměstnanců. Vyplývá to alespoň z výsledků průzkumu pracovního trhu společnosti Manpower. Potíž je ovšem v tom, že firmy velmi rychle narážejí na nedostatek lidí na trhu. Je jich až 62 procent, což je jedno z nejvyšších čísel od pokrizového období z roku 2009.

„Po celém světě i v České republice pozorujeme nebývalý náborový optimismus firem. Takovéto rychlé oživení a tempo náboru zaměstnanců jsou nesrovnatelné s poslední hospodářskou krizí,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika. Zaměstnavatelé se podle ní předbíhají v tom, kdo nabídne více výhod, například větší flexibilitu, vyšší mzdu či rozvoj dovedností.

Nic jiného jim totiž nezbývá. Plných 62 procent z nich nemůže dlouhodobě dostatek vhodných uchazečů o práci najít. Jde o jeden z největších podílů od roku 2009, kdy ManpowerGroup začala nedostatek lidí s potřebným profilem u zaměstnavatelů počítat. Nejvíce se s nedostatkem talentů potýkají středně velcí zaměstnavatelé (od 50 do 250 zaměstnanců). Podle průzkumu jich 73 procent hlásí, že nemohou dlouhodobě najít dostatek vhodných uchazečů, u velkých firem (nad 250 zaměstnanců) to je 65 procent.

Protože firmy nemají kde brát, sázejí na rozvoj stávajících zaměstnanců. Zhruba 54 procent společností se snaží čelit nedostatku talentů právě rozvojem zaměstnanců (reskilling, upskilling). Dalším důležitým trendem je zavedení flexibilní pracovní doby, jejímž prostřednictvím se firmy snaží čím dál více přizpůsobit požadavkům svých zaměstnanců (41 procent). Různé zaměstnanecké výhody a nefinanční benefity nabízí 41 procent firem.

„V důsledku technologické́ revoluce firmy čelí velmi rychle se měnícímu prostředí. Musí vytvořit kulturu učenlivosti a prioritou HR strategie by měla být kombinace všech možností, jak do společnosti přivést lidi s potřebnými schopnostmi a dovednostmi prostřednictvím pěstování talentů, jejich přivádění nebo zapůjčování z externích zdrojů či posouvání do nových rolí,“ říká Jaroslava Rezlerová.

Ve světě je situace v průměru ještě o něco tíživější než v Česku. Globální průměr dosahuje rekordní úrovně za celou historii průzkumu od roku 2006 – 69 procent firem se potýká s nedostatkem talentů, což je dáno zejména technologickou revolucí a měnící se strukturou pozic. Tyto trendy podle Manpower ještě urychlila a zvýraznila pandemie covidu-19. Největší nedostatek pracovníků s potřebnými dovednostmi je v Indii (89 procent), Rumunsku a Singapuru (84 procent), Bulharsku (81 procent) a ve Francii (79 procent). Naopak nejmenší potíže zaznamenala Čína (15 procent).