Číšníci za volantem, servírky v callcentru

Nezaměstnanost zatím roste pomalu. Pracovní místa chrání miliardy z programu Antivirus, stále víc lidí z nejhůř postižených oborů vzdává čekání a hledá si práci jinde.

Číšníci za volantem, servírky v callcentru
Gastrobyznys zažil loni velké propouštění. Číšníci a servírky podle personálních agentur nejčastěji míří do logistiky, administrativy nebo callcenter. | Profimedia.cz

Prostý pohled na data z trhu práce by možná ani neodhalil, v jak hluboké krizi se česká ekonomika nachází. Na začátku roku sice nezaměstnanost překonala hranici čtyř procent, toto číslo je ale pořád na hony vzdálené mnohem vyšší nezaměstnanosti i v lepších časech v minulosti. A to navzdory loňskému nejhoršímu propadu tuzemského hospodářství v jeho historii: o 5,6 procenta oproti roku 2019.

Kontrast je patrný především při srovnání s poslední velkou recesí, která Česko zasáhla jako následek finanční krize. V roce 2009 se tuzemské hospodářství meziročně propadlo o 4,7 procenta, tedy výrazně méně než loni. Efekty na trhu práce ale byly nesrovnatelně horší.

Jen od ledna do prosince 2009 přibylo na úřadech práce přes 141 tisíc lidí (oproti necelým 100 tisícům loni a letos) a nezaměstnanost stoupla téměř o 2,5 procentního bodu na 9,2 procenta. Čím je dáno, že se zatím pracovní trh v Česku drží navzdory čínské chřipce poměrně slušně? Jako hlavní důvod se nabízí podpora státu. Ve skutečnosti ale na trhu práce už probíhají změny, které řadu lidí přesměrují do nových profesí. Některé natrvalo.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit