V USA letí hlavně kovové kompakty na osobní obranu, říká šéf České zbrojovky

Jestli běžní Američané důvěrně znají nějaké výrobky z Čech, pak to po českém pivu jsou zejména pistole z Uherského Brodu.

V USA letí hlavně kovové kompakty na osobní obranu, říká šéf České zbrojovky
Lubomír Kovařík | foto týdeník Hrot

Česká zbrojovka v USA jen letos prodala arzenál za 2,3 miliardy korun. To je o 800 milionů více než ve stejné období loni. A podle jejího prezidenta Lubomíra Kovaříka je to jen začátek. „V poslední době v USA vidíme nárůst poptávky po kovových i polymerových kompaktních pistolích střední velikosti, určených na osobní ochranu,“ popisuje současný prodejní trend Kovařík. Typickým představitelem této kategorie jsou populární pistole CZ P-10.

Firma má navíc v USA obrovské plány, které jí mají otevřít cestu zejména k tamním ozbrojeným složkám. Dnes většinu tamních tržeb vytvářejí civilní zákazníci. Současný vstup na burzu, v rámci kterého chtějí majitelé získat až čtyři miliardy korun, jí má pomoci financovat nový výrobní závod ve městě Little Rock v americkém Arkansasu. Nová fabrika za 70 milionů dolarů a s 300 zaměstnanci by měla začít vyrábět už příští rok. 

„Americký zákon říká, že kdo chce dodávat federálním ozbrojeným složkám, musí mít určitý podíl výroby na území USA. Od letošního roku se tento poměr zvýšil podle výnosu prezidenta Trumpa na 75 procent. Z mého naprosto pragmatického pohledu je to správně a mělo by to být inspirací i pro další země včetně Česka. Chceš dodávat místním složkám, tak zde vyráběj, plať daně a zaměstnávej lidi,“ vysvětluje Kovařík současné kroky předního světového výrobce palných ručních zbraní.

Kovařík společnost, která vyrostla ve výrobní holding se souhrnnými tržbami přes šest miliard korun a ziskem EBITDA kolem 1,3 miliardy, řídí od roku 2006. Dnes je jejím prezidentem a pětiprocentním akcionářem, tedy společníkem miliardáře a většinového majitele Reného Holečka. 

Celý rozhovor se zbrojařem Lubomírem Kovaříkem čtěte v aktuálním čísle týdeníku Hrot, které vychází v pondělí 21. září. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

 

Týdeník hrot

  • Co zbylo z čínských investic v Česku
  • Čeká nás návrat inflace?
Objednat nyní