Českým zbrojovkám chybí lidi. Využít by mohli ukrajinské specialisty

S výrobou zbraní a dalšího vojenského materiálu proti ruské agresi mají v českých zbrojovkách pomáhat kvalifikovaní pracovníci z Ukrajiny

Českým zbrojovkám chybí lidi. Využít by mohli ukrajinské specialisty
Rusové toužili uspořádat vojenskou přehlídku v Kyjevě. Tak ji Ukrajinci uspořádali za ně. A byla to skutečně působivá podívaná. | Archiv Jiřího Hynka

Sovětský zbrojní průmysl patřil po desítky let mezi nejvýznamnější výrobce zbraní. Podle některých odhadů z počátku osmdesátých let vyrobil každý rok tolik tanků, že by mohly kompletně obměnit celý arzenál Británie a Francie. Na základě zkušeností z druhé světové války rozptýlil Sovětský svaz svou zbrojní výrobu po celém území, přičemž některé závody byly vybudovány také na Ukrajině, která tehdy byla součástí SSSR.

Sílu ukrajinského zbrojního průmyslu dokládá skutečnost, že se poměrně rychle vzpamatoval z krize po okupaci Krymu a v roce 2017 se Ukrajina zařadila do desítky největších exportérů vojenského materiálu na světě. V Kyjevě například sídlí výrobce letadel Antonov, v Charkově zase velká fabrika montující tanky. Jenže po ruské invazi se mnohé ukrajinské zbrojovky staly terčem nepřátelských útoků.

„Zatímco ruské zbrojovky jedou naplno, řadu těch ukrajinských zničily ruské rakety Iskander,“ řekl nedávno Jan Ludvík, bezpečnostní analytik z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Proto se Ukrajina musí spoléhat na dodávky ze Západu včetně Česka, které patří mezi nejaktivnější státy. A teď chtějí Češi pomoct znovu: víc ukrajinských specialistů by se mohlo zapojit do zbrojní výroby v českém obranném průmyslu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit