V Rusku začala občanská válka

Exilové jednotky dosud působící v rámci ukrajinské armády dobyly několik vesnic v Belgorodské oblasti.

V Rusku začala občanská válka
Kreml tvrdí, že ukrajinské síly zaútočily na vesnice v Belgorodské oblasti. Podle Kyjeva se jedná o ruský odboj | foto Profimedia.cz

Ruští exiloví bojovníci překročili dnes (v pondělí) ráno ukrajinsko-ruskou hranici a začali dobývat vesnice a města v sousední Belgorodské oblasti. Učinili tak s vědomím ukrajinských politických špiček, ačkoli bez jejich aktivní pomoci.

První zpráva o ostřelování části města Grajvoron se objevila v devět hodin ráno. O pět hodin později guvernér Vjačeslav Gladkov informoval o „sabotážní a průzkumné skupině“, která pronikla na území regionu; mimo jiné se zmocnila nejméně jednoho tanku ruské armády.

V podvečer uspořádal Gladkov krátkou tiskovou konferenci, kde oznámil, že osm místních občanů utrpělo zranění, a nařídil evakuaci ostatních obyvatel. V regionu zavedla ruská tajná služba FSB režim protiteroristických operací.

Jaderný poplach

Ruská státní televize Russia Today oznámila, že na území Grajvoronského okruhu Belgorodské oblasti, v obci Gora-Podol, obsadili ukrajinští diverzanti Dům kultury. Podle dostupných informací z ruských sociálních sítí však za útokem nestojí Ukrajina, nýbrž dvě ruské odbojové organizace. Ruský dobrovolnický sbor účast nepřímo potvrdil na svých sociálních sítích.

Ukrajinské ministerstvo obrany zároveň informovalo o tom, že je do útoku zapojená také legie Svoboda Ruska. Znamenalo by to, že obě organizace přes dosavadní vzájemné ideové neshody spolupracují. Legie sama tvrdí, že již dobyla vesnice Kozinka a Gora-Podol a zahájila útok na Grajvoron.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov krátce po poledni oznámil, že prezident je o situaci informován. Dodal, že jde z ukrajinské strany o operaci mířenou na odvedení pozornosti od ztráty Bachmutu. Podle mluvčího probíhá „práce na likvidaci diverzantů“.

Před čtvrtou hodinou odpolední se podle videí dostupných na sociálních sítích začaly v oblastním městě Belgorodu i dalších městech v okolí tvořit zácpy kvůli velkému množství lidí, kteří se začali z oblasti evakuovat, ačkoli evakuace nebyla oficiálně oznámena.

Podle zpráv z týchž neověřených zdrojů nechal guvernér Gladkov vyhlásit jaderný poplach. V Grajvoronském okresu existuje sklad pro zakonzervované součásti ruských jaderných zbraní.

„S Moskvou nepočítáme“

Ministerstvo vnitra regionu Belgorod představilo plán Edelweiss: byla oznámena valná hromada všech zaměstnanců. Hledají dvě vozidla, ve kterých mohli sabotéři uniknout. U obce Kozinka viděli svědkové asi osmdesát „sabotérů“ ve dvou tancích a dvou obrněných transportérech.

V oblasti obce Aleksejevka prověřují úřady informace o deseti ozbrojencích, kteří údajně hledali budovu obecního úřadu.

Bývalý poslanec Státní dumy Ponomarjov, který ruský odboj do značné míry koordinuje, napsal: „Samozřejmě nepočítáme s dosažením Moskvy, ale pokrok je velmi dobrý.“

Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak tweetoval, že „Ukrajina se zájmem sleduje dění v oblasti Belgorod v Rusku a studuje situaci, ale nemá k ní přímý vztah“.

Tajné služby zároveň hledají vrtulník, který se údajně zřítil v oblasti Belgorod, ale dost daleko od vesnic, kde probíhají boje. Záchranáři objeli tři pole v okrese, ale zatím nic nenašli.