Úředníci, jaké svět neviděl

ANO slibovalo zefektivnit státní správu. Výsledky jsou žalostné.

Zefektivnění státní správy a snižování počtu úředníků patřily mezi taháky hnutí ANO už před volbami v roce 2013. Heslem bylo „řídit stát jako firmu“ – a žádná firma si přece nehýčká nepotřebné zaměstnance. Tedy pokud zrovna není epidemie a neplatí je erár.

Výsledky jsou ale tristní. Od roku 2014, kdy ANO vstoupilo hlavními dveřmi do Strakovy akademie, se děje pravý opak zefektivňování. Počet státních zaměstnanců se zvýšil ze 417 tisíc v roce 2014 na 449 tisíc vloni, z toho deset tisíc ryzích byrokratů. Státní pokladna jim vyplatila téměř 210 miliard korun – skoro o 70 miliard víc než před šesti lety.

Státní sektor nás tak vyjde podstatně dráž, než když Andrej Babiš vstupoval do politiky. A nejen to. Podle zprávy NKÚ se místo zefektivňování byrokracie děje pravý opak. „Ačkoliv došlo k nárůstu počtu státních zaměstnanců i výdajů na jejich platy, efektivita vládního sektoru se nezvýšila, naopak v posledních letech meziročně klesá,“ hodnotí úřad.

Ve státním sektoru navíc existuje zhruba pět procent míst, která jsou neobsazená, ovšem resorty na ně inkasují peníze. A ty pak rozdělují na odměnách. Pokud by tato místa neexistovala, jen loni by na tom erár podle NKÚ ušetřil téměř devět miliard.

Ministryně financí slibuje černé duše škrtat už delší dobu. Naposledy se tímto plánem chlubila minulý týden, když oznamovala posun zákona o rozpočtových pravidlech do třetího čtení. I pokud pár tisíc míst nakonec skutečně seškrtá, bude to jen chabý úspěch. Skutečné stavy úředníků by se totiž nezměnily – propuštěni by byli jen ti byrokraté, kteří neexistují.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní