Jako radit slepému, aby přešel na zelenou. Proč česká byrokracie nefunguje?

Pokud chceme efektivně hospodařit se státními penězi, potřebujeme k tomu funkční a pružný státní aparát

Jako radit slepému, aby přešel na zelenou. Proč česká byrokracie nefunguje?
ilustrační foto | Shutterstock.com

Země s hluboce deficitními veřejnými financemi by měla i v těžkých časech hospodařit úsporně a efektivně. Plošná opatření pro obyvatelstvo ke zmírnění dopadů energetické krize jsou drahá a neefektivní. Jejich přesné cílení na potřebné by umožnilo poskytovat větší částky menší skupině s většími problémy.

Tuto moudrost opakují tuzemští ekonomičtí experti a naposledy je v tom podpořil i Mezinárodní měnový fond. Ten má polehčující okolnost, že z Washingtonu do Prahy jsou trochu hůř vidět naše tuzemská specifika. Ale naši experti by mohli mít dost zkušeností s fungováním správy českého státu, aby na její schopnost identifikovat potřebné a kvantifikovat nutnou pomoc v nějakém smysluplném čase kratším než dvacet let nevěřili.

Vysoce postavení politici vám celkem bezelstně mimo záznam přiznají, že adresná pomoc v energetické krizi nebyla nikdy vážně plánována, protože by ji nikdo nezúřadoval. A tak všechny tyto rady na téma adresná podpora potřebným jsou stejně platné jako doporučení slepému, aby přecházel na zelenou.

Sprostý podezřelý

Nevěříte? Stačí zkusit vyměnit poškozenou občanku. Nejprve zjistíte, že na úřadě vám ta stará občanka nestačí a potřebujete další doklad totožnosti. Když máte propadlý pas a nemáte řidičák, tak holt rodný list. Na námitku, že v systému mají vaši fotografii i otisk prstu, vám sdělí, že to nestačí. Přinesete tedy jednoduše padělatelný rodný list a jste požádán, abyste se u vedlejší přepážky nechal vyfotit a sejmout otisk prstu. Na námitku, že už obojí mají v systému, se dozvíte, že sice mají, ale loňská novela zákona nařizuje nové fotky i otisky.

Zakroutíte hlavou, učiníte, co po vás úřednice požaduje. Poté chcete náhradní dočasný doklad, jak to bývalo zvykem. Nic nedostanete.

Náhradní doklad byl zrušen týmž zákonem, protože se s ním obchodovalo. Zdvihnete obočí, ale není vám to nic platné. Dostanete neodolatelnou nabídku, že za tisíc korun vám občanku vyhotoví do 24 hodin a za pětistovku do týdne. Odmítnete, protože platíte daně, a jste na tři týdny zbaven identity. Nevyzvednete si ani doporučený dopis na poště, protože jste sprostý podezřelý prodejce náhradních dokladů.

Systém nefunguje

Co na tom, že ve vaší firmě vám identifikační kartičku s čipem vystaví na počkání a není důvod, aby to přes vyšší zabezpečení u občanského průkazu bylo jinak. Když přitom víte, že objem mezd státních zaměstnanců stoupl za posledních deset let ze 130 miliard na 280 miliard korun, asi vám praskne cévka.

Představa, že tomuto aparátu svěříte zodpovědnost, že doručí pomoc tomu, kdo je na ní opravdu existenčně závislý, v potřebné výši a včas, je zcela iluzorní.

To není ani náhodou o elektronizaci ani o kvalitě lidí a jejich odměňování, ale o celém nefunkčním systému naší byrokracie. Prostě pokud chceme efektivně hospodařit se státními penězi, potřebujeme k tomu funkční a pružný státní aparát, který nemáme, a protože, bohužel, na potřebných reformách nikdo nepracuje, ani mít v dohledné době nebudeme.

Takže budeme zvyšovat daně, škrtit důchody a hloupě rozdávat.