Ukrajina: Tanke schön, ale pozdě a málo

Američané a Němci slíbili, že Kyjevu dodají celkem 45 ze 300 potřebných tanků.

Ukrajina: Tanke schön, ale pozdě a málo
Americký tank M1 Abrams | foto Andrew Harker / Shutterstock.com

Po týdnech mezinárodního tlaku řekl minulé úterý německý spolkový kancléř Olaf Scholz, že pošle na Ukrajinu tanky Leopard 2 a umožní ostatním státům poslat Kyjevu své vlastní. O několik hodin později oznámil americký prezident Joe Biden, že také jeho země pošle na pomoc Ukrajině tanky M1 Abrams. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který o tanky západní spojence žádal dlouhé měsíce, aby tamní armáda mohla lépe čelit ruské invazi, označil prohlášení obou klíčových euroatlantických politiků za „důležitý krok na cestě k vítězství“. Zpráva povzbudila na straně příznivců Ukrajiny duch optimismu. V novinách se objevovaly titulky jako „tanksgiving day“ (den tankůvzdání) nebo „tanke schön“.

Naopak Rusko odsoudilo plánovanou tankovou dodávku jako „do očí bijící provokaci“ a prohlásilo, že všechny dodané tanky budou zničeny. „Tyto tanky hoří stejně dobře jako všechny ostatní. Jsou jen velmi drahé,“ řekl Dmitrij Peskov, mluvčí ruského vůdce Vladimira Putina.

Ukrajinský optimismus mezitím mírnily podrobnosti. Prezident Zelenskyj a jeho lidé potřebují k účinné obraně země 300 tanků, o které též žádali. Němci jim dodají dohromady čtrnáct leopardů. Američané pošlou 31 tanků, což početně odpovídá jednomu ukrajinskému tankovému praporu.

Smůla je, že než se abramsy na Ukrajinu dostanou, uplyne nejméně rok, zatímco Rusové mohou s ofenzivou začít za měsíc. Ukrajinci proto především doufají, že americké gesto povzbudí ostatní, rychlejší dárce.