Strop na celý rok. Vláda uleví domácnostem a malým firmám s energiemi

Kabinet Petra Fialy odhlasoval zastropování cen elektřiny a plynu na celý rok 2023. Pomoc vyjde podle vlády na cca 130 miliard korun.

Strop na celý rok. Vláda uleví domácnostem a malým firmám s energiemi
ilustrační foto | Shutterstock.com

Domácnosti, malé a střední firmy, ale také nemocnice mají ode dneška jasno v tom, kolik nejvíc budou platit za energie v příštím roce. Vláda oznámila, že na dnešním zasedání schválila maximální ceny elektřiny a plynu nejen na zbytek letoška, ale také na celý rok 2023.

„Domácnosti budou mít cenový strop nastaven na sto procent své spotřeby elektřiny i plynu a zastropování cen se bude týkat také všech malých a středních podniků do 250 zaměstnanců a s obratem přibližně do 1,25 miliardy korun,“ potvrdil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Jinými slovy, celou spotřebu budou mít zastropovanou odběratelé na nízkém napětí.

Pro malé a střední firmy napojené na hladinu vysokého a velmi vysokého napětí bude podle Síkely zastropování platit pro čtyři pětiny z nejvyšší spotřeby za posledních pět let. 

Maximální cena elektřiny by podle webu ministerstva průmyslu a obchodu měla být pět korun za kilowatthodinu bez DPH a stálý poplatek za dodávku elektřiny pak 130 korun za odběrné místo za měsíc.

Podobné opatření schválila vláda také u plynu. Strop na celou spotřebu se bude týkat domácností a maloodběratelů plynu, kteří ročně spotřebují do 630 megawatthodin. U firem se ceny zastropují pro osmdesát procent jejich nejvyšší spotřeby z posledních pěti let. U plynu bude cenový strop ve výši tří korun za kilowatthodinu.

Zastropování cen má kromě firem a domácností vyřešit problémy také u mnoha dalších subjektů, které pomoc dlouhodobě žádají. Podle ministerstva se bude týkat rovněž některých úřadů, obcí, škol, zdravotnických a sociálních zařízení, lázní nebo městské dopravy. Náměstek ministra průmyslu Petr Třešňák tvrdí, že by do vybrané skupiny měla spadnout také většina sportovních klubů.

Cenový strop ve zmiňované výši začne platit od začátku ledna 2023. „Zastropování začne platit automaticky, lidé nebudou muset o nic žádat. Stejně tak tomu je u úsporného tarifu, který pomůže lidem zvládnout vysoké ceny energií před tím, než začne fungovat zastropování,“ tvrdí ministr Jozef Síkela.