Glosa: Slevu od ČEZ nedostane stát zadarmo

Glosa: Slevu od ČEZ nedostane stát zadarmo
Šéf ČEZ Daniel Beneš | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Se společností ČEZ je potíž. Většinově ji ovládá stát, zhruba třetinu firmy však drží malí akcionáři. V jejich zájmu je, aby energetická skupina fungovala co nejtržněji, což však není vždy v zájmu státu. Patrné to bylo u dohadů o financování stavby nového bloku v Dukovanech, aktuálně však nejvíce u snah vlády omezit dopady drahých energií na spotřebitele.  

Nejspíš i proto byl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš na proběhlé konferenci Green Deal Summit Hospodářských novin dost opatrný. A když se ho moderátorka Světlana Witowská začala ptát na prodej elektřiny státu, musela z něj odpovědi doslova páčit. 

Podle Beneše je totiž možné, že si stát změnou legislativy vymíní nákup části energie od ČEZ levněji. „Myslím, že se to stane během podzimu,“ potvrdil nakonec Beneš, aniž by upřesnil jakékoli podrobnosti. Dodal pouze, že o cenách se jedná s akcionáři prostřednictvím valné hromady. 

Vzteklé reakce na sebe nicméně nenechaly dlouho čekat a minoritáři se na sociálních sítích začali ptát, co to na ně ČEZ zase peče. „To jako naznačil brzké zestátnění výroby elektřiny ČEZ nebo nějakou výhybku? Kdy naposledy bylo se skutečnými akcionáři ČEZ o něčem na valné hromadě jednáno?“ rozohnil se na Twitteru známý investor Michal Šnobr.

Slevu od ČEZ zkrátka stát nedostane zadarmo.