Pomoc podnikům s drahými energiemi nemá být dárek. Ať zaplatí i s úroky

Energetická krize není covid. Podporu od státu by měly firmy splácet, až se z krize dostanou.

Pomoc podnikům s drahými energiemi nemá být dárek. Ať zaplatí i s úroky
ilustrační foto | Shutterstock.com

Vzhledem k šoku, který působí ceny energií, se těžko můžeme divit, že zastřešující podnikatelské svazy požadují „zastropování“ ceny elektřiny a plynu, kurzarbeit a výjimky pro poskytování veřejné podpory. Nejlépe na evropské, ale bude-li to nezbytné, i na národní úrovni.

Svaz průmyslu a dopravy upozorňuje, že jinak „dojde k omezení či zastavení provozu řady firem s dopady na celou ekonomiku v rámci výrobních řetězců, k poškození firem v mnoha oborech, nedostatku některých výrobků a služeb, dalšímu zdražování pro občany, propouštění a růstu sociálního napětí“. Hospodářská komora dodává, že „EU už v březnu umožnila členským státům podporovat společnosti a odvětví, které jsou vážně zasažené současným geopolitickým vývojem.

Takzvaný dočasný rámec umožňuje zemím EU podpořit likviditu podniků přímo či nepřímo postižených krizí, zejména energeticky náročných spotřebitelů. A to právě kompenzací části jejich zvýšených nákladů na energie v důsledku cenového šoku od ruské invaze“. 

Zisk je můj, o ztráty se podělíme

U pomoci sociálně slabším domácnostem se v podstatě od vzniku západního státu blahobytu nevede debata o principu, ale spíše o míře, zacílení a formách. Naproti tomu podnikový „welfare“ je mnohem kontroverznější téma, a to z dobrých důvodů. Soukromý byznys byl donedávna podporován nepřímými nástroji, všichni se shodli na potřebě vytvoření podmínek, které podněcovaly k investování, inovacím a zakládání nových firem, a podpory malých a středních podniků.

Ale „socializace ztrát“ a „privatizace zisků“ byly v zemích s tržním hospodářstvím obtížně přijatelné. Jak si pamětníci jistě vzpomenou, dokonce i v dobách, kdy premiéroval Miloš Zeman a v budově ministerstva průmyslu v ulici Na Františku třímal otěže Miroslav Grégr, bylo podmínkou vládní pomoci velkým průmyslovým podnikům to, že jejich vlastníci vládě odprodají akcie za symbolickou cenu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit