S #MeToo do e-shopu

Chlap, který si vynucuje na ženě sex násilím, hrozbami či nátlakem není chlap, ale bezcenný zmetek a zaslouží si ostudu i odpovídající trest. Je jedno, zda jde o exposlance Feriho, či kohokoli jiného

Kauza Feri vzedmula emoce ne proto, že jde o známého poslance, ale proto, že dochází k razantnímu pokusu přenést do české společnosti fenomén #MeToo, který se vítězně převalil západním světem, ale v postkomunistickém prostoru si zatím vylámal zuby. Aktivisté jsou většinou mylně přesvědčení, že pouze na místní mentální zaostalosti. 

Záludnost této kampaně je v tom, že spojuje nesporně existující problém násilí na ženách s invazí politické veřejné moci do lidského soukromí. To, že se Feri zřejmě, jak na jméno tvrdí lidé, kteří se s ním setkali na studiích, choval k ženám jako dobytek, neznamená, že žena, která kohokoli obviní ze znásilnění či sexuálního nátlaku, mluví vždy pravdu a o jejím tvrzení nelze pochybovat, což je nyní praxí v mnoha vyspělých zemích. A už vůbec to neznamená, že každá soulož, která proběhne bez podpisu o informovaném souhlasu a bez řádného předání datovou schránkou má být považována za sexuální násilí. V Dánsku pro ten účel již vyvinuli mobilní aplikaci.

Intimní vztahy mezi muži a ženami bezpochyby v historii prošly vývojem, který postupně posiloval postavení ženy, a nepřekvapuje, že tento trend v nějaké podobně pokračuje. Řada můžu se s tím potýká a špatně vyrovnává, posílá ženu k plotně, ale to je bezesporu jejich problém.

Jenže zde nejde o to, jak muži a ženy v soukromí a po svém a třeba i v konfliktech řeší své partnerské vztahy. Vpád politiky do lidského soukromí v podobě veřejných mediálních lynčů známých a vlivných mužů na základě tvrzení údajně z definice pravdomluvné oběti bez reflektování základních principů právního státu, jak se dnes děje zejména v anglosaských zemích, nic pozitivního nepřináší. A ženám nepomůže. Že by po letech oné protimužské kampaně nějak poklesl počet znásilnění a lumpáren páchaných na ženách fakt nikdo nedoložil a ani nedoloží. 

Mezitím #MeToo výrazně proměnilo vztahy mezi muži a ženami na mnoha pracovištích a strach z obvinění vzniklého třeba na základě nedorozumění či podrazu a falešného nařčení, jemuž se prakticky nedá čelit, nese své důsledky a doplácejí na to jak ženy, tak muži absurdním omezením kontaktů, včetně oficiálních. Skutečně absolutně bezpečných kontaktů mezi pohlavími bez násilí a nátlaku se ale dočkáme až v době, kdy sex bude jen virtuální a děti se budou kupovat v e-shopu. A to doufám, že už tu nebudu.

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní