Desetiletka pro gender

Nová strategie rovnosti mužů a žen navrhuje boj proti stereotypům v učebnicích, kvóty nebo vyšší platy pro „ženské“ profese.

Desetiletka pro gender
Strategie rovnosti chce od mládí odnaučovat děti stereotypním rolím, třeba žen jako sestřiček. „Feminizovaným“ profesím chce také zvýšit platy. | Profimedia.cz

Ženy budou vydělávat stejně jako muži a více peněz si užijí i v penzi. Mnohem více z nich si bude vybírat technické profese; stereotyp ženy jako sociální pracovnice, zdravotní sestry nebo učitelky se vytratí. Ve vedení firem bude rozhodovat stejný počet ředitelů a ředitelek. A v parlamentu bude sedět mnohem více političek.

Česká společnost za deset let, jak ji vykresluje nedávno schválená vládní Strategie rovnosti žen a mužů, bude jednoduše k ženám mnohem spravedlivější. Nebo genderově rovnější, chcete-li.

„Strategie přináší opatření, která pomohou narovnávat postavení mužů a žen v souvislosti s rodičovstvím, zajistí větší dostupnost školek a jeslí, zvýší transparentnost mezd, povedou ke zvýšení podílu žen na veřejném rozhodování, zlepší dostupnost služeb pro oběti domácího a sexuálního násilí, podpoří osvětu v boji proti genderovým stereotypům,“ vysvětluje cíle ředitel Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády Radan Šafařík.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit