Rusové panikaří, pod tlakem ukrajinské ofenzivy se vzdávají častěji

Častější zmínky o ukrajinské ofenzivě děsí stále větší počet ruských vojáků. I proto stoupá množství těch, kteří se chtějí vzdát ukrajinské armádě, než bude pozdě.

Rusové panikaří, pod tlakem ukrajinské ofenzivy se vzdávají častěji
ilustrační foto | Shutterstock.com

Množící se a často protichůdné informace o tom, jak se Ukrajinci připravují na zásadní jarní protiofenzivu, která má v nejlepším případě vytlačit kompletně Rusy z okupovaného území Ukrajiny nebo alespoň způsobit průlom k Azovskému moři s možností ostřelování Krymu, vedou k tomu, že v ruských vojenských jednotkách vzniká stále větší panika a neochota umírat za diktátora Vladimira Putina.

Tvrdí to ukrajinské ministerstvo obrany s odkazem na svůj projekt „Chci žít“. Jedná se o telefonní linku, na kterou je možné zavolat a fakticky se ukrajinské armádě vzdát. V posledních dnech zaznamenali prudký nárůst volajících Rusů, kteří si chtějí zachránit kůži v době očekávaného ukrajinského útoku. Dochází také k zajímání vojáků přímo na frontě, dodal Kyjev.

Po více než roce konfliktu se ruské armádě nedaří získat významnější iniciativu na bojišti a ani plánovaná zimní ofenziva Kremlu nevedla k většímu úspěchu. 

Mluvčí linky „Chci žít“ Vitalij Matvienko prozradil, že žádosti ruských vojáků o dezerci a vzdání se nepříteli vzrostly na tři tisíce za minulý měsíc, což je dvojnásobek oproti předchozímu období.

„Je možné, že se vzdává více Rusů. Ukrajinská ofenziva ale ještě nezačala, takže jsem skeptický, že to je důvod, proč se Rusové vzdali,“ okomentoval situaci pro americký Newsweek Mark F. Cancian z amerického think-tanku Centrum pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). Projekt „Chci žít“ řídí ukrajinské velitelství pro zacházení s válečnými zajatci a spadá pod ministerstvo obrany a vojenské zpravodajství. Funguje od loňského září.

Jednoduchá volba: Smrt, nebo zajetí

„Ukrajinská protiofenzivní operace ještě nezačala, ale její účinek již přináší ovoce. Volba ruského vojáka během války je jednoduchá: buď smrt, nebo zajetí. Série náhlých, nečekaných, bleskových událostí může vše změnit,“ stojí v prohlášení ukrajinského ministerstva obrany. Varovalo, že se časové „okno“ pro záchranu života uzavírá. 

Cancian dodal, že začátek ukrajinské protiofenzivy naznačí, jak se bude válka dál vyvíjet. Pokud dokáže ruská armáda zareagovat a bojovat efektivně bez zhroucení fronty, znamená to, že je stále relevantní vojenskou silou. „Pokud se zhroutí, mohlo by to signalizovat začátek konce ruské armády na Ukrajině,“ zdůraznil. 

S tímto scénářem v optimálním případě samozřejmě počítá tým okolo prezidenta Volodymyra Zelenského. Už na začátku března se podle Kyjeva celkem rozhodlo vzdát 9836 mobilizovaných ruských vojáků. Linka „Chci žít“ nabízí Rusům, kteří se dobrovolně vzdají Ukrajincům, tři jídla denně, lékařské ošetření a případně i kontakt s příbuznými. 

Ruští blogeři panikaří

Dlouho slibovaná ukrajinská protiofenziva je velkým tématem i pro skupinu proruských vojenských blogerů. Americký Institut pro studium války (ISW) si všímá toho, že kauza uniklých dokumentů z Pentagonu (které byly upraveny a jsou pravděpodobně šířeny i ruskými zpravodajskými službami jako forma dezinformační kampaně) vyvolala mezi blogery vlnu „spekulativní úzkosti“, protože se dokumenty týkají i ukrajinské ofenzivy. 

Část prominentních blogerů je přesvědčena, že dokumenty unikly záměrně, aby zmátly ruskou armádu. ISW zdůraznil, že se na ruských sociálních sítích šíří „jasně upravené“ americké tajné dokumenty, jež se týkají výcviku, výzbroje a schopností ukrajinské armády. Dokumenty každopádně výrazně snižují odhady ruských ztrát a naopak zvyšují počty zabitých ukrajinských obránců. 

Ruští blogeři upozorňují na paralely z vojenské historie, kdy se často před zahájením překvapujících a úspěšných ofenzivních operací záměrně objevovaly mylné informace o podrobnostech těchto akcí. Klasickým případem je vylodění spojenců v Normandii v roce 1944. Podle nich za zveřejněním stojí právě ukrajinská strana, aby zmátla ruské jednotky a jejich velení a vnesla do řad ruských vojáků nervozitu.