Rakušané „léčí“ inflaci rozdáváním stovek eur, mělo by s tím začít i Česko?

Rakouský model ochrany příjmů poplatníka před inflační daní je správný. Jiná věc jsou důsledky pro rozpočet.

Rakušané „léčí“ inflaci rozdáváním stovek eur, mělo by s tím začít i Česko?
ilustrační foto | Shutterstock.com

Jen co se začne v kamnech topit a listí padat, vyplatí rakouská vláda každému dospělému bonus 500 a dítěti 250 eur, a kdo patří k ohroženým skupinám, jako jsou nezaměstnaní a senioři s minimálním důchodem, na něž růst životních nákladů dolehl obzvlášť tvrdě, obdrží dalších 300 eur. Vše má zmírnit dopady drahoty.

To však není to hlavní, ba ani rozpočtově nejdražší opatření – tím je omezení „studené progrese“. Na ni dojde až při placení daní za letošní rok, i bez ní však nové úlevy přijdou rakouskou státní kasu letos na 6,3 miliardy eur. Rakouská vláda to nemyslí špatně, když tvrdí, že příjmy přes spotřební daně a DPH jí vytvoří prostor, aby poplatníkům ulevila od skrytého zdanění příjmu. Jiná věc je, zda jí to rozpočtově vyjde.

Zleva i zprava

Všechny země, které mají více pásem daně z příjmů (Rakousko jich má sedm), se s tichým vzlínáním do vyšších pásem potýkají vždy, když rostou mzdy a platy a spolu s nimi (a ještě rychleji) i cenová hladina. Aniž by vzrostl reálný příjem a daňový poplatník skutečně bohatl, spadne vinou „studené progrese“ do vyššího pásma a rázem mu významně vzrostou odvody.

Příjem do 11 000 eur není v Rakousku zatížen „příjmovkou“ vůbec, ale hned další pásmo od 11 001 do 18 000 eur je pod dvacetiprocentní sazbou a od 18 001 do 31 000 už jde o citelných 35 procent. Tak to jde dále až do příjmu převyšujícího milion eur základu ročně, kde každé další euro zatěžuje mezní sazba 55 procent. Tím se dělí s Dánskem o druhou příčku v Evropě, výše už je s 56procentní mezní sazbou jen Finsko.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit