Mrtví brouci neodpovídají. Rádoby prestižní politologická škola končí s velikou ostudou

Existenční potíže kutnohorské Vysoké školy politických a společenských věd vygradovaly a je takřka jisté, že škola skončí.

Mrtví brouci neodpovídají. Rádoby prestižní politologická škola končí s velikou ostudou
Ministryně pro vědu (TOP 09) Helena Langšádlová na kutnohorské politologické škole obdržela bakalářský titul a následně se stala členkou akademické rady školy. | foto Profimedia.cz

Soud prohlásil na její majetek konkurz a jmenoval insolvenčního správce. A konečně se rovněž probudila státní správa. Akreditační úřad rozhodl, že instituci odebírá oprávnění.

Jinak to dopadnout nemohlo. Jak jsme v týdeníku Hrot jako první informovali, vysoká škola se dostala do velkých dluhů, změnil se u ní většinový vlastník a ten se údajně o problémech s nevyplacenými výplatami, nájemným a podobně dozvěděl až poté, co se stala jeho majetkem. Není jasné, kdo je rektorem, kdo má platné pracovní smlouvy… A dokonce ani to, kolik má škola vlastně studentů.

Studenti, kteří školu nestihli dokončit, ještě nemusejí propadat beznaději. Podle platného zákona se vysoká škola musí postarat o jejich dostudování na jiné škole s odpovídající akreditací. Jestli se o to však v současné chaotické situaci někdo postará, nikdo nedokáže říct.

Další nedořešenou otázkou jsou státnice z července, o kterých týdeník Hrot rovněž informoval. Byly svolány potají, nebylo možné je navštívit, nebyly zpřístupněny závěrečné práce ani složení komise. Ministerstvo školství uvedlo, že tím vysoká škola porušila zákon. Jsou tedy takové státnice platné? A kdo vůbec nakonec odešel s diplomem? Snad se to jednou dozvíme.

Rádoby prestižní politologická škola z Kutné Hory tedy končí s velikou ostudou. Vůbec jí nepomohla ani známá jména, kterými si zvedala u studentů kredit.

Celé to fiasko vrhlo dlouhý, ošklivý stín hned na několik elitních českých politiků a zdaleka ne všichni se s tím dokázali vypořádat se ctí. Nejlépe asi premiér Petr Fiala, jenž měl zasedat v akademické radě školy. Suverénně nejhůře ministryně pro vědu Helena Langšádlová. Neodpovídá, nereaguje a tváří se, že se jí to vůbec netýká. Dělá mrtvého brouka.

Jasně, nedělejme z toho vědu, ale skoro se zdá, jako by se za svou alma mater styděla.