Budoucí politologové nemohou z „prestižní“ vysoké školy vydolovat diplom

Anabáze vysoké školy v Kutné Hoře graduje. Studenti museli opakovat státnice, ale ani druhý termín možná nebyl platný.

Budoucí politologové nemohou z „prestižní“ vysoké školy vydolovat diplom
Organizaci „pražských“ obhajob kutnohorské politologické školy měl na starost docent Petr Žantovský, jenž je stejně jako většinový vlastník školy Michal Kapitán spojován s SPD. | Profimedia.cz

O kauze Academia Rerum Civilium – Vysoké školy politických a společenských věd v Kutné Hoře již týdeník Hrot obsáhle informoval. Škola míří do insolvence a hrozí jí i odebrání státního souhlasu, tedy faktický zánik. Nic to ale nemění na tom, že nadále funguje. Svým způsobem. V minulých dnech tak na ní proběhly obhajoby závěrečných prací, aby studenti mohli zdárně odejít s titulem bakaláře politických věd. Problém je, že v důsledku nejasného vedení a procesních chyb možná obhajoby budou prohlášeny za neplatné. A studenti půjdou obhajovat už potřetí.

První pokus měli už na přelomu června a července. Tehdy nový jednatel a většinový vlastník školy Michal Kapitán, dříve vlivný člen SPD Tomia Okamury, uspořádal obhajoby v Praze, v sídle své další firmy Kapitán Praha s.r.o., která se zabývá malířskými a lakýrnickými pracemi nebo pronájmem nemovitostí. Podle internetových stránek školy státnice svolal tehdejší rektor Vlastimil Vicen. Jejich organizaci si vzal na starost docent Petr Žantovský, někdejší nezávislý kandidát do Senátu za SPD. Zabývá se médii, hnutí ANO jej prosadilo do Rady České tiskové kanceláře. Žantovský dal dohromady komisi, před ní byli následně studenti zkoušeni z teorie a rovněž obhajovali závěrečné práce.

„V červnu, konkrétně 21. a 22. června, se konaly standardně svolané státnice všech studentů studijní skupiny. Nikdo z nich se neodmítl účastnit. Bylo však nutné oddělit státní závěrečné zkoušky od obhajob, protože jsme nedostali posudky vedoucích mnoha prací. Studenti tento problém pochopili a s povděkem přijali možnost obhajoby absolvovat dodatečně. První skupina obhájila práce 4. července, druhá skupina byla s jejich výslovným souhlasem naplánována na 1. srpna. Tento termín však již neproběhl, neboť do věci vstoupil nelegálně zvolený nový rektor,“ řekl Hrotu Žantovský.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit