Našla zadlužená vysoká škola kupce? Zájem má údajně další vlivný politik SPD

Kutnohorská vysoká škola politologie může přijít i o státní souhlas

Našla zadlužená vysoká škola kupce? Zájem má údajně další vlivný politik SPD
Perla Kutné Hory? Spíše ostuda. Zdejší vysoká škola kvůli dluhům míří do insolvence. | Shutterstock.com

Academia Rerum Civilium – Vysoká škola politických a společenských věd, sídlící v Kutné Hoře, bojuje o přežití. Týdeník Hrot o tom informoval v minulém čísle (32/2022). Kvůli velkým dluhům na ni byl podán insolvenční návrh a podle většinového vlastníka jí už není pomoci. Situací na škole se nyní kromě Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství začalo zabývat i ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pod vedením Vladimíra Balaše (STAN).

Úředníci resortu rozhodují, zda škole neodebrat státní souhlas. V takovém případě by musela okamžitě skončit. Zvrátit by to ale ještě mohl nový záhadný kupec.

Kutnohorské „schizma“

Článek Hrotu o kutnohorské ostudě vzbudil velké množství reakcí. Kromě současných studentů se redakci ozvali i bývalí absolventi či učitelé. A bobříka mlčení prolomil i Vladimír Srb, menšinový majitel školy s desetiprocentním podílem, který podle bývalých rektorů i současného většinového vlastníka Michala Kapitána nese za kritickou situaci v instituci hlavní vinu. Srb redaktorovi Hrotu opakovaně nebral telefon, rozepsal se však v obsáhlém vyjádření na sociální síti Facebook.

„Pokud se kdokoliv rozhodne projít internet, zjistí, že ani jeden absolvent školy v její historii nebyl nikdy označen jako plagiátor, jako rychlostudent nebo by se v souvislosti s ním objevila jakákoliv zmínka o podvodném jednání během studia. Naopak, škola má prestižní absolventy (…). A i v budoucnu, ať se stane se školou cokoliv, se budou tito absolventi objevovat ve všech funkcích našeho politického systému. Lepší vizitka pro profesní vysokou školu není a jsem na ni patřičně hrdý,“ píše Srb, podle kterého škola byla za doby, kdy byl jejím jednatelem, v dobré kondici a nedlužila ani korunu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit