Pnutí ve vládní koalici. Spory o Mlejnka, Síkelu i tlak na premiéra

Dříve nebo později to přijít muselo. Uvnitř pětikoaliční vlády nastalo pnutí, nespokojenost s prací těch druhých, vzájemná kritika

Pnutí ve vládní koalici. Spory o Mlejnka, Síkelu i tlak na premiéra
Petr Mlejnek | Profimedia.cz

Zatím to nevypadá na zásadnější trhlinu, konec spolupráce si v tuto chvíli nemůže dovolit žádný z partnerů, ale co není, může být. Zvláště v situaci, kdy se šéf opozičního ANO Andrej Babiš neustále snaží různými útoky pětikoalici rozdrolit.

Začali to vládní Piráti, jejichž čtyřčlenný poslanecký klub se připojil k opozici a kritizoval jmenování Petra Mlejnka šéfem civilní rozvědky. Mlejnek se scházel s obviněným podnikatelem Michalem Redlem, který figuruje v kauze Dozimetr exnáměstka pražského primátora Michala Hlubučka.

Připomeňme, že Mlejnka hájil ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan, ale i premiér a šéf ODS Petr Fiala. Tento problém vyřešil sám Mlejnek, který minulý týden oznámil svou rezignaci.

Tím však vnitrokoaliční napětí nekončí. Z ODS a KDU-ČSL se začala valit kritika na ministra průmyslu Jozefa Síkelu, kterého do vlády poslali opět Starostové a nezávislí. Vadí jim, jak někdejší bankéř dosud (ne)řešil energetickou krizi, a vyčítají mu také chabou komunikaci nejen směrem k veřejnosti, ale rovněž ke koaličním partnerům.

Aby toho nebylo málo: podle zpráv, které prosakují zevnitř nejsilnější vládní strany, se formuje kritické křídlo proti samotnému premiérovi. Ostatně v ODS vždycky existovaly různé názorové proudy a nebylo by divu, kdyby nespokojenci o sobě dali více vědět právě v době energetické a finanční krize.