Jak nepodkopat důvěru v politiky a demokracii? Zapomeňte na zvyšování daní

Za Petra Fialy znamená pravice pro mnoho lidí opět jistotu nezvyšování daní. Pro někoho je to návrat ke správným kořenům, pro jiného maják v rozbouřeném politickém moři.

Jak nepodkopat důvěru v politiky a demokracii? Zapomeňte na zvyšování daní
Do vlády Petra Fialy se už delší dobu opírá nejen opozice, ale i mnozí mainstreamoví, často takzvaní liberální, komentátoři. | foto Profimedia.cz

Po diskusi o faktickém a z velké části pochopitelném zavedení sektorové daně začíná být tématem „navýšení solidarity“ bohatších s chudšími formou progresivnějšího zdanění příjmů fyzických osob. S tímto návrhem přišel předseda vládní KDU-ČSL Marian Jurečka.

Je to věčné téma. Lpět na základních ideových a programových fundamentech, chcete-li dogmatech, nebo se přizpůsobovat aktuální situaci? Plnit stůj co stůj základní předvolební sliby, nebo je jednoduše porušit ve jménu vyššího zájmu či třeba radikálně odlišné situace?

Autorovi tohoto textu je jako analytikovi docela blízká větší než malá dávka cynismu. Coby analytik si je však také vědom toho, že důvěra v politiku a politiky je v naší společnosti křehká, až téměř mizivá a každý zásadní úkrok ze zásadního slibu ji jen snižuje. A co víc: ohrožuje nejen konkrétní politiky a strany, ale i samotnou demokracii. Tváří v tvář roztočené inflační spirále, rusko-ukrajinské válce a energetické krizi by takové smolné poleno pod kotel nedůvěry bylo neodpustitelným hazardem.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit