Mohutná Babišova kampaň sice nepřináší body ANO, ale spolehlivě je odebírá ODS a Spolu

Podle nejnovějšího volebního modelu agentury Kantar by strany vládní koalice poprvé nedosáhly na většinu ve Sněmovně.

Mohutná Babišova kampaň sice nepřináší body ANO, ale spolehlivě je odebírá ODS a Spolu
Andrej Babiš | foto Profimedia.cz

ANO nyní poráží nejen samostatné strany, ale i koalici Spolu. Do Sněmovny by se mohla poprvé od voleb dostat i sociální demokracie. Je třeba zdůraznit, že jde o model, tedy jakýsi momentální snímek situace, a zítra může být všechno jinak. Rovněž nejrůznější statistické odchylky hrají velkou roli. Například rozdíl mezi ANO a Spolu je jedno jediné procento, takže to ve finále může být úplně opačně. Ale to jsou detaily. Zásadní jsou trendy.

Prvním klíčovým trendem je oslabení občanských demokratů. Bipolarizace o něco poklesla, avšak zásadní střet se stále odehrává na ose nejsilnější vládní strana versus nejsilnější opoziční formace.

O tři až pět bodů méně

Hlavním důvodem ztrát ODS a Spolu je samozřejmě tíha odpovědnosti za všechno, co se v zemi děje. Dobrého, ale především toho zlého. Už jsme tu několikrát říkali, že síla ODS (potažmo Spolu) stojí a padá s důvěrou ve vládu, a především jejího šéfa. Premiér Petr Fiala nedávno opanoval média, jež jej – jak už to u českých novinářů bývá – velebila jako člověka, který přivedl zemi zpátky do demokratické Evropy.

Prakticky tatáž média však teď volají po tom, aby vláda více reagovala na vzestup cen všeho a kompenzovala, stropovala, zasahovala, kde se dá. Domáhají se přiznání chyb i za to, co Fialova vláda absolutně nezpůsobila a ani způsobit nemohla. Komentátoři nyní bourají obraz, který svými nekritickými komentáři spoluvytvářeli. A média stále častěji dopřávají sluchu trvalým i nově probuzeným kritikům vládní politiky, včetně kandidátů pro podzimní i prezidentské volby.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit