Otevřete školy! Trump svého „Prymulu" neposlouchá

Americký prezident tlačí na co nejrychlejší otevření škol. Apelu svého poradce přes zdravotnictví nedbá.

Otevřete školy! Trump svého „Prymulu" neposlouchá
Donald Trump a Anthony Fauci | Profimedia.cz

Zatímco v Česku se vláda podřídila „diktatuře epidemiologů" v čele s Romanem Prymulou, prezident USA si z rad a doporučení svých zdravotnických poradců těžkou hlavu nedělá. Neváhá je ani veřejně zostudit.

„O viru nevíme všechno a měli bychom být opravdu opatrní, obzvlášť, když jde o děti," řekl před senátní komisí doktor Anthony Fauci k tématu možného znovuotevření škol. Zároveň dodal, že na podzim, kdy by měli studenti nastoupit do dalšího ročníku, stejně ještě nebude k dispozici vakcína. Později uvedl na pravou míru, že tím nechtěl říct, že by se žáci měli vrátit do škol až po vyvinutí vakcíny, vlnu kritiky převážně ze strany Republikánů už ale nezastavil.

„To není přijatelná odpověď," rázně odmítl Fauciho obavy Donald Trump na tiskovém brífinku s tím, že koronavirus má na mladé lidi „velmi malý dopad". Později své stanovisko upevnil v rozhovoru pro televizi Fox, kde řekl, že s Faucim ohledně škol „naprosto nesouhlasí".

Poradce rival

Nebylo to poprvé, kdy se Trump dostal do rozepře s jedním ze svých nejbližších poradců. Neshodli se například na účinnosti možných léků proti koronaviru, které procházejí testováním. Podle zámořských novinářů si pak Trump stěžoval svým blízkým spolupracovníkům na to, že jej Fauci veřejně opravuje a na rozdíl od něj se mu dostává pozitivního ohlasu v médiích. Trumpův nápad léčit covid-19 injekcemi s dezinfekcí přitom Fauci přešel taktním mlčením...

Při senátním slyšení Fauci zároveň varoval před rychlým rozvolňování omezení, včetně karanténních opatření. Podle něj by se tím jednotlivé státy a města mohly znovu vrátit v čase, spustit další exponenciální vlnu úmrtí a dál zhoršovat ekonomickou situaci.

Trump mezitím dál razí heslo otevřít všechno co nejrychleji. V tomto duchu apeloval i na guvernéry jednotlivých států USA, aby už brzy pustili studenty do škol. „Naše země se musí vrátit a musí k tomu dojít, co nejdříve to bude možné. A opravdu se nevrátí, pokud zůstanou školy zavřené," řekl Trump.

Trumpovo riziko

Sázka amerického prezidenta na to, že koronavirus není pro mladé lidi takovou hrozbou, však může být krátkozraká. Otevření škol totiž může znamenat velké riziko spuštění další vlny nákazy.

Nasvědčuje tomu studie německých vědců Enza Webera a Tobiase Hartla z Ústavu pro výzkum pracovního trhu (IAB), kteří se zaměřili na restriktivní opatření zaváděná v Německu a jejich dopad na zpomalení šíření infekce. Podle jejich zjištění nemělo například přerušení provozu obchodů a restaurací téměř žádný vliv, naopak zavření škol a školek zpomalilo růst nových případů o 7,9 procenta.

Dalším z důležitých opatření byl podle vědců také konec sportovních akcií, který přispěl ke zpomalení nákazy o 3,4 procenta. I v tomto směru Trump vyvíjí aktivitu cílící na rychlý návrat k normálu. Na dubnovém jednání takto působil na šéfy amerických profesionálních sportovních lig a posléze dokonce uvedl, že by si přál diváky v hledištích už letos v srpnu. Vzhledem k vývoji v USA je to zřejmě naprosto nereálné.

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní